Új kártevő: a selyemfényű puszpángmoly

<p>(Cydalima perspectalis &ndash; vijačka krušpánová) Csak pár éve figyelték meg hazánkban, s idén már komoly híresség lett belőle, még a televízióban is foglalkoztak vele. Parkokban, kertekben, temetőkben igen elterjedt, és közkedvelt, dekoratív, jól formálható díszbokrunkat, a puszpángot veszélyezteti.</p>

 

A növényen teljes tarrágást végez, egy vegetációs idő alatt teljesen el képes pusztítani bokrokat, sövényeket. A tüneteket sokan betegségnek vagy elsodródott gyomirtó hatásának vélik.

A kártevő lepke – a szárnyak nagyobb felülete fehéres, selymes színű, elnevezését is innen kapta. Nálunk három nemzedéke fejlődik ki, a hernyók 4 cm nagyságúra nőnek. Először csak hámozgatják a leveleket, majd amint nagyobbak lesznek, lecsupaszítják a bokrot – még a fiatal ágak bőrszöveteit is lerágják. A fiatal lárvák áttelelnek, március végén, április elején aktivizálódnak, amikor a hőmérséklet eléri a 9–10 °C-t. A hernyók 5x–6x vedlenek, majd hernyóselyemmel összeszőtt 3-4 levél között bebábozódnak. Az első nemzedék június elején, a második július végén, augusztus elején, a harmadik pedig szeptember második felében repül. A lepkék a levelek aljára rakják áttetsző petéiket. A kikelt hernyók közel maradnak egymáshoz, 20-30 cm-es körben. Kártételüket is először ilyen foltokban láthatjuk. Ha össze akarjuk őket gyűjteni, ebben a körben kell keresni.

A tojások 11°C-on kezdenek fejlődni. Az utolsó nemzedék fiatal, 4-5 mm-es. Példányai a leveles gallyak végén 2-3 levelet összefonnak, és ebben a hernyóselyemből szőtt bölcsőben telelnek át. Bokrainkat érdemes megszemlélni, és ha telelő hernyókat találunk, ébredésük előtt meg kell a bokrot nyírni, s a nyesedéket elégetni vagy komposztálni.

A vegyszeres védekezés nem egyszerű – ugyanis a permetlét úgy kell kiszórni, hogy az egész bokrot, a belsejét is elérje. Ajánlott a vegyszerhez valamilyen ragasztószert, Agrovitalt vagy Silwet L 77-et is keverni. Vegyszer nincs Szlovákiában erre a kártevőre regisztrálva; a magyarországi szakirodalomban ajánlottak: Mospilan 20 SP, Decis EW 50, Decis Protech, tojásokra a Dimilin 48 SC. Én a nyáron a Spintorral értem el egész jó eredményt. Vegyszerezni többször is kell, mindig a kis hernyók megjelenésekor. Többen megfigyelték, én is, hogy a darazsak megeszik a hernyókat, és találtak már parazitált bábokat is. A cinkék szintén gyakran látogatják a károsított bokrokat. Reménykedni kell, hogy a puszpángmolynak egyre több természetes ellensége lesz nálunk is, amelyek vissza tudják fogni jelenlegi erős terjedését.

A puszpáng nagyon jól regenerálódik, a károsított növényeket vissza kell vágni – addig kurtítsuk az ágakat, amíg élő, zöld részeket nem találunk.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?