Tragédia egy hiányzó csatornafedél miatt

Alig öt eurót kaphattak a tolvajok a hulladéktelepen azért a harminckilós öntöttvas csatornafedélért, amelynek hiánya május 10-én egy hároméves kislány halálát okozta. Egy hét sem telt el, és Léván egy 56 éves nő esett a bele a fedetlen csatornába.

Alig öt eurót kaphattak a tolvajok a hulladéktelepen azért a harminckilós öntöttvas csatornafedélért, amelynek hiánya május 10-én egy hároméves kislány halálát okozta. Egy hét sem telt el, és Léván egy 56 éves nő esett a bele a fedetlen csatornába. Ő „szerencsés” volt, csak kezét, lábát törte, de a következő áldozat akár ismét az életével fizethet mások felelőtlenségéért.

Szennyvízbe fulladt
A sérültek és az áldozatok hozzátartozói mindenhol a helyileg illetékes vízműveket okolják – jogosan, hiszen a csatornák karbantartásáért és biztonságáért ez a cég felel. De nincs az az ellenőrzési rendszer, amely meg tudná akadályozni, hogy az akár naponta ellenőrzött csatornafedeleket azonnal ellopják – merthogy lebetonozni az esetleges áradás kockázata miatt nem lehet őket. A tolvajok belátásában pedig a jelek szerint hiábavaló volna bízni.
Nyitraköröskényben, ahol a hároméves Vaneska a szennyvízaknába zuhant, egy héttel a tragédia előtt vizsgálták meg a fedeleket. Akkor még az is megvolt, amelynek a hűlt helyére lépett a gyermek. Öt métert zuhant a mélybe, s onnan a szennyvíz árja fél kilométeren át sodorta. Nagybátyja, akivel a folyóparton sétált, azonnal hívta a mentőket és a tűzoltókat, de a kislányt már azok sem tudták megmenteni. Amikor kihúzták a vízből, még élt, újjáéleszteni is sikerült, de útban a kórház felé meghalt. A rendőrség halált okozó gondatlanság miatt indított eljárást, több tucatnyi tanút kihallgatott már, de felelőse azóta sincs a történteknek – és feltehetően nem is lesz. A kislány szülei polgári peres eljárással akarnak kártérítést követelni a vízművektől; ha megítélnék nekik, az precedenst teremtene.

A vízművek mossa kezeit
A Nyugat-szlovákiai Vízművek nyitrai igazgatóságán azt állítják, hogy a félévenként (!) tartott ellenőrzéskor legutóbb még megvolt a fedél, azóta pedig senki sem jelentette az eltűnését. Arra, hogy a tolvajt megtalálják, szinte semmi esély sincs, mert a csatornafedél azóta már rég valamelyik építkezésen vagy szétdarabolva ócskavastelepen végezte.
A hulladéktörvény 2008-ben elfogadott módosítása értelmében ugyan a fémfelvásárlóknak dokumentálniuk és jelenteniük kell minden olyan esetet, amikor csatornafedeleket, közúti táblákat, síneket, köztéri szobrot, színesfém huzalokat és más hasonló fémtárgyakat adnak el nekik, de a valóságban mindnyájan behunyják mind a két szemüket. Nem igazán hatékonyak a környezetvédelmi főfelügyelőségnek és a rendőrségnek a fémgyűjtő telepeken tartott ellenőrzései sem, hiszen a tiltott portéka a felismerhetetlenségig összetörve, feldarabolva érkezik oda, és általában azonosítási jel sincs rajta. A felvásárlók nyugodtan mondhatják azt, hogy nem ismerték fel, és amíg ez így marad, addig a vízművek is védekezhet azzal, hogy nem tud minden csatornanyílás mellé őrt állítani.

Amíg megveszik, lopni is fogják
A nyitraköröskényi tragédia után a környéken ellenőrizték az összes szennyvízaknát, és 17-et találtak fedél nélkül. Nagy részük napok múlva is úgy tátongott, ezért csak arra gondolhatunk, hogy vagy fedélből van kevés, vagy munkás nincs, aki odategye, vagy az illetékeseknek mindegy. Marek Buranský, a Nyugat-szlovákiai Vízművek igazgatója szerint „folyamatban van a hiányzó csatornafedelek pótlása”, de hosszú távú megoldást csak az hozhat, ha a lopásuk bűncselekménynek minősül.
„A Vízművek Szövetségének közbenjárásával azt szeretnénk elérni, hogy a fedelek lopása közveszélyokozásnak minősüljön. Amíg a parlament nem fogad el ilyen értelmű törvénymódosítást, és amíg lesz vevő a lopott fémhulladékra, addig tulajdonképpen tehetetlenek vagyunk, mert mindig néhány lépéssel a tolvajok mögött járunk” – vallja be az igazgató. A nyitraköröskényi kislány tragédiája talán elmozdulást hozhat az ügyben, mert a parlamentben Alojz Hlina, az Egyszerű Emberek képviselője már kezdeményezte a csatornafedél-tolvajok büntetésének szigorítását. Azt javasolta, hogy az igazságügyi tárca olyan törvénymódosító javaslatot dolgozzon ki, amely tükrözi, hogy ezekben az esetekben több bűncselekményről van szó, mert nemcsak a tolvajok a felelősek, hanem azok a fémfelvásárlók is, akik megveszik a fedeleket.

Léván asszony esett csatornába
Léván egy középkorú hölgy esett bele a fedetlen aknába. A zöldövezet-karbantartásban dolgozik, és épp az egyik parkban nyírta a cserjét, amikor megnyílt alatta a föld. Csak annak köszönhetően nem zuhant le a többméteres mélységbe, hogy egyik lába beakadt a csatornanyílás betongyűrűjébe – azon lógott, amíg a kollégája ki nem húzta. Mivel többszörös combcsonttörést szenvedett, meg kellett műteni; várhatóan fél évig lesz betegszabadságon.
A történteket munkahelyi balesetként könyvelték el, tehát fájdalomdíjra, baleseti bérkiegészítésre, valamint a kezelési és rehabilitációs költségek megtérítésére számíthat a szociális biztosítótól, de a csatorna tulajdonosától is joggal követelhet kárpótlást. Hogy milyen sikerrel, azt majd a bíróság dönti el, de tény, hogy Szlovákiában eddig még nem marasztaltak el céget hiányzó csatornafedélért. Úgy látszik, ez a probléma is azok közé tartozik, amelyeknek csak károsultjaik és áldozataik vannak, de néven nevezhető felelőseik sosem lesznek.


Emberek, lovak és kutyák az aknákban
Országszerte minden évben többtucatnyi ember esik fedetlen aknába. Pontos számot senki sem tud, mert a csatornák minden országrészben más szolgáltatóhoz tartoznak, és a cégek nem vezetnek statisztikát a balesetekről. Ha nem történik nagy baj, a sérültek sokszor a rendőrséghez sem fordulnak, így a közvélemény csak a súlyos, esetleg halállal végződő balesetekről értesül a sajtóból. Tavaly Kassán egy 22 éves férfi az egykori sörfőzde udvarán zuhant nyitott aknába, és meghalt. Esetében nem is keresték a felelősöket, mert a bekerített, elhagyott udvaron nem volt mit keresnie. 2011 májusában ugyancsak Kassán az egyetemi kórház előtti parkolóban egy 69 éves asszony esett bele a csatornába. A hölgy az autóból kilépve zuhant az aknába, eltörte a bal karját, jobb lábán pedig zúzódások voltak. A parkoló a kórházhoz tartozik. Az intézmény vezetősége azt nyilatkozta, hogy nem tudtak a hiányzó rácsról. Majdnem megfagyott az öt méter mély aknában az a pozsonyi nő, aki 2010 decemberében egy téli hajnalon a Tomášik utcai parkon akart átvágni. Öt órát töltött ott a hidegben, mire a kiáltozását meghallotta az arra haladó postás, és kihívta a tűzoltókat. A nő nem sérült meg, csak veszélyesen kihűlt. Felelőst itt sem találtak, mert a fedél hiányát nem jelentette senki. Gyakran hívják a tűzoltókat aknába zuhant lovak és kutyák mentéséhez is.

Ki felel a csatornafedelekért?
Elvileg a tulajdonosok, azaz a vízművek, hőszolgáltatók stb. felelnek a csatornanyílások karbantartásáért és biztonságáért. Nincs arra vonatkozó törvény, milyen gyakran kell ellenőrizni a csatornafedeleket, és a cég mint jogi személy büntetőjogi felelősségre sem vonható – legfeljebb az az alkalmazott, aki személyesen felel a fedelekért. Ő azonban mindig érvelhet azzal, hogy a munkaköri feladatainak leírásában megadott időközönként ellenőrizte a fedelet, és az legutóbb a helyén volt, aztán pedig senki sem jelentette az eltűnését. Még ha bebizonyosodna is, hogy mulasztást követett el, mert nem pótolta a fedelet, a cégre legfeljebb pénzbírságot szabnak ki, a károsult pedig polgári peres eljárás keretében követelhet kártérítést. Ha egyszer mégis sikerülne megtalálni tolvajt, ő halált okozó gondatlanságért kettőtől öt évig terjedő börtönbüntetéssel sújtható.


Ami nincs lebetonozva, azt elviszik
„A csatornafedeleket addig fogják lopni, amíg eladhatók, és amíg könnyen eltávolíthatók, a törvény erejével ennek nem tudunk gátat szabni” – véli rendőrségi forrásunk, aki szerint nem is nyomoznak különösebb erőkkel a fedéltolvajok után. Tudják, hogy ez felesleges erőfeszítés: mindegyiknek van annyi esze, hogy a fedelet szétverje, és úgy adja el. „A vízművek már nem is jelenti az eltűnéseket, csak pótolja a hiányzókat, amikor tudomást szerez róluk. Azok szoktak feljelentést tenni, akik megsérültek, mert fedetlen aknába léptek, de ki ellen emeljünk vádat, amikor a tettes ismeretlen? Azt is tudjuk, hogy minden ócskavastelepen átveszik az ilyen holmit, de még senkire sem sikerült rábizonyítanunk, mert soha nem találtunk egy darabban sem csatornafedelet, sem mást. Még ha gyanús is valami, a felvásárlók véletlenül sem emlékeznek arra, ki hozta” – magyarázza a rendőr, aki szerint Szlovákiában csak akkor nem fogják ellopni a csatornafedeleket, ha le lesznek betonozva. Ez a megoldás viszont az akna hozzáférhetősége miatt nem jöhet számításba. Némelyik városban az öntöttvas vagy vasbeton fedeleket műanyagból készültekkel helyettesítik. Ezeket nem tolvajok viszik el, hanem a vandálok törik össze.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?