Nyaralni indulunk

Idén Szlovákiában is jóval kevesebben engedhetik meg maguknak a külföldi nyaralást, mint a megelőző években, és akik az utazó szerencsések közé tartoznak, azok is sokkal jobban odafigyelnek arra, mennyit költenek

A várakozásokkal ellentétben az utazási irodák nem csökkentették jelentősen az árakat



Idén Szlovákiában is jóval kevesebben engedhetik meg maguknak a külföldi nyaralást, mint a megelőző években, és akik az utazó szerencsések közé tartoznak, azok is sokkal jobban odafigyelnek arra, mennyit költenek

A várakozásokkal ellentétben az utazási irodák nem csökkentették jelentősen az árakat – inkább eleve kevesebb helyet foglaltak le, s egyre inkább a tehetős rétegek igényeit igyekszenek kielégíteni.

Kevesebb és igényesebb ember utazik
A kereslet igazolja is őket: az egzotikus utak és az ötcsillagos szállodák iránt még nagyobb az érdeklődés, mint tavaly. De megnőtt a minél olcsóbb utak iránt is, ahol csak a szállást foglalja le az iroda, az utazást és az étkezést az ügyfél oldja meg. A válság nagy vesztese a nyaralások terén is a középkategóriába tartozó turista – amely tavaly még megengedhette magának a repülőgépet, a háromcsillagos szállodát és a félpanziót, de most inkább autóval utazik, és maga főz az apartmanban. Ha egyáltalán útnak indul, nem hagyja meg inkább a nyaralásra félretett pénzt aranytartaléknak arra az esetre, ha elveszítené munkahelyét.
Az általunk megkérdezett utazási irodák munkatársai mind arról számoltak be, hogy húsz-harminc százalékkal kevesebben fizettek be náluk nyaralásra, mint tavaly. Az előző évek irányzatával ellentétben lényegesen kevesebben tették ezt first minute akcióban, tehát már január–februárban, sokkal többen hagyatkoznak arra, hogy az utolsó pillanatban elcsípnek egy árengedményes utat. Akinek szerencséje van (na meg persze elegendő ideje és türelme, hogy figyelemmel kövesse az ajánlatokat), nagyon jól járhat, mert akár fél áron is eljuthat valami igencsak pazar helyre. A januári engedmények az állandó ügyfeleknek és a gyermekes családoknak járó bónuszokkal sem érték el a húsz százalékot, most viszont a pár órán belül útra kész nyaralók 40–45 százalékot takaríthatnak meg az árból. Igaz ugyan, hogy csak a maradékból válogathatnak, de maradék is van elég – főleg a Földközi-tenger partjain, ahová idén csak Németországból 15–20 százalékkal kevesebb turista indul. A szállodák tulajdonosai tehát mindenképp csökkentik az árakat, a kérdés csak az, hogy ez meglátszik-e a szlovák utazási irodák kínálatában.

Egyiptom és Tunézia már nem divat
Egyelőre semmi nyoma, és nyilván azért, mert még az előre lefoglalt utakat sem adták el. Nem véletlen, hogy Egyiptomban vagy Tunéziában már 350 euróért is két hetet tölthet az, aki bírja a 45 fokos meleget, és az sem zavarja, hogy a szálloda kerítésén túl csak szeméttelepeket talál, minden más látványosságért busásan meg kell fizetnie. A repüléstől való félelmen kívül ez is lehet az oka annak, hogy jelentősen csökkent az érdeklődés Egyiptom és Tunézia iránt. Aki a szállodai ellátást részesíti előnyben, az mostanában inkább Törökországba utazik. De a legtöbb szlovákiai tengerimádó minél közelebb üdül – Horvát-, Olasz- vagy Görögországban, esetleg Bulgáriában. Ezekben az országokban biztonságban érezheti magát, busszal vagy gépkocsival is megközelíthetők, és az euró bevezetése óta az élelmiszerárakban sincs nagy különbség. Még jelentős árengedménnyel sem olcsó viszont a nyaralás Olasz- és Spanyolország déli partjain, a görög vagy a spanyol szigeteken. Aki ide vágyik, az jó, ha becsomagol az útra, mielőtt elindul körülnézni, mert lehet, hogy csak olyan utat tud megfizetni, amelyre pár órán belül indul a gépe.

Minek az all inclusive, ha messze van?
Attól, hogy helyhiány miatt lemarad a tengerparti nyaralásról, senkinek sem kell tartania – idén inkább az a kérdés, milyen árból tudja kihozni az igényeinek megfelelő maximumot. Mielőtt böngészni kezdünk az ajánlatok között, ajánlatos átgondolni, mit is szeretnénk. A tengerpart és a környék szépsége vagy a szálloda színvonala fontosabb-e számunkra, homokos vagy kavicsos legyen-e a strand, milyen sportolási, szórakozási lehetőségekre tartunk igényt, történelmi nevezetességeket is kívánunk látni, vagy beérjük a nyugágyon való heverészéssel? Ha ezt már eldöntöttük, és a szálloda kiválasztásánál tartunk, jó, ha előre érdeklődünk, hogy van-e szobánkban klímaberendezés, hűtőszekrény, tévé, balkon, és tengerre nyílik-e az ablaka. Az italokat is magába foglaló all inclusive ellátás nagyon jó dolog, főleg azokban az országokban, ahol a csapvíz nem iható, de megfontolandó, hogy megéri-e fizetni érte, ha a strand egy kilométerre van a szállodától, és minden pohár limonádéért be kellene gyalogolnunk. Nem túl kifizetődő azokban az országokban sem – Horvátország, Bulgária – ahol az élelmiszerárak nem térnek el jelentősen a szlovákiaiaktól, arról nem is beszélve, hogy csak a legdrágább szállodákban szolgálnak fel az egyenár fejében márkás italokat. A legtöbb helyen hazai sört, porból kevert limonádét, hordóból csapolt házibort ihatnak korlátlanul a karkötős vendégek; persze a rekkenő hőségben ez is jobb, mint műanyag palackból kortyolni a forró vizet.

Felejtsük el az itthoni árakat
A gyakorlott utazók és a nagycsaládosok szívesebben nyaralnak önállóan: kocsival mennek, magánháznál bérelnek szállást, maguk főznek. Ez nemcsak olcsóbb lehet, mint az utazási irodáknál vásárolt nyaralás, hanem nagyobb önállóságot is lehetővé tesz: sem útközben, sem a tartózkodás folyamán nem kell másokhoz alkalmazkodni. Ha így indulunk útnak, ajánlatos előre tájékozódnunk a benzinárakat, autópályadíjakat, élelmiszer-beviteli kvótákat illetően. Horvátország felé tartva például jobban megéri Magyarországon tankolni, mint itthon, és idén már az élelmiszer-bevitelt sem korlátozzák annyira szigorúan: egy személyre tíz kilót csomagolhatunk. Külföldön is a nagyobb szupermarketekben olcsóbb a bevásárlás, s a kempingek, nyaralóhelyek közelében lévő kisboltokban a legdrágább, főleg ha a közelben nincs konkurencia. Az éttermi menüt napközben akár 20-30 százalékkal is olcsóbban adják, mint este, hiszen ilyenkor kevés a vendég, mindenki a tengerparton tölti az idejét. Ezért nemcsak az egészsége, hanem a pénztárcája érdekében is jól teszi az, aki inkább ebédre, mint vacsorára kóstolja meg a helyi különlegességeket. Végezetül pedig egy jó tanács: mindent előre megtervezni és kiszámítani úgysem lehet: a nyaraláshoz némi lazaság és nagyvonalúság is hozzátartozik. Jó, ha előre eldöntjük, milyen összegbe kell beleférnünk, és ehhez is tartjuk magunkat, de ne rontsuk el se a magunk, se szeretteink örömét azzal, hogy minden gombóc fagyi, minden pohár sör felett sopánkodunk. Aki külföldre megy szabadságra, annak nemcsak a gondjait kell itthon hagynia arra a pár napra: akkor cselekszik bölcsen, ha az itthoni árakat is elfelejti.




Ne próbáljuk megvesztegetni a rendőröket
Ha saját gépkocsinkkal járunk külföldön, az adott ország közlekedési szabályait kell megtartanunk – egyáltalán nem szól a mentségünkre, hogy nem ismerjük őket. Az idegenforgalomból élő országokban többnyire nagyon udvarias és nem korrupt a rendőrség, vagyis ne próbáljunk meg se vagánykodni, se alkudozni. Ha nem értjük pontosan, mit akarnak tőlünk, vagy mivel vádolnak, ne írjunk alá semmit – kérjünk tolmácsot, és próbáljuk meg felvenni a kapcsolatot az ottani szlovák nagykövetséggel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?