Mikor siessen a kismama a kórházba?

<p>Az első gyermeküket váró kismamákat foglalkoztató számtalan kérdés egyike, hogy honnan fogják tudni, mikor indul el a szülés, mikor kell valóban a kórházba igyekezniük. Melyek azok a tünetek, amelyek elővigyázatosságra intenek, és melyek azok, amelyek csupán türelemre. A témáról <strong>Kulcsár Gabriella </strong>terhestorna-oktatót, szülészfelkészítő trénert faggattuk.</p>

Melyek azok a jelek, amelyek fogódzót adnak az előttük álló ismeretlen miatt gyakran bizonytalan anyukáknak? Mire ajánlott figyelniük, és milyen esetekben ajánlott mihamarabb orvoshoz fordulniuk?

Nem mindegy, hány hetes terhesről van szó, hogy az anyuka betöltötte-e vagy sem a 36. hetet. Mert ha ez idő előtt bármilyen koraszülésgyanús jelet észlel, azt mindenképpen ellenőriztetnie kell: konzultálja meg a körzeti nőgyógyásszal, rendelési időn túl pedig irány a kórház. Az intézmény rendszerétől függően a nőgyógyászati vagy a rizikós terhes osztályon fogadják, van, ahol a központi betegfelvételi részlegről irányítják őt tovább. A 36. hetet követően már országszerte egyenesen a szülőszobára kell sietni.

Ami az egyik legfontosabb jel, függetlenül attól, hányadik hétben jár, az a baba mozgása. Természetesen az első mozgások megjelenése utáni időszakról beszélünk. Ha hosszabb ideje nem érzi, vagy nap közben nem tudott rá az anyuka figyelni, és hirtelen belevillan, nem is emlékszik, mikor észlelt utoljára mozgásokat, először adjon időt magának és a babának, nyugodt körülmények között összpontosítson befelé. A magzatnak nagyjából óránként egyszer kellene helyzetet változtatnia – ez nem intenzív rúgásokat jelent. Ha továbbra sem történik semmi, akkor ajánlott szakemberrel ellenőriztetnie, minden rendben van-e. Inkább menjen el kétszer feleslegesen ellenőrzésre, mint egyszer későn. A következő nagyon fontos tünet – amely esetén függetlenül a terhesség korától tanácsos orvoshoz fordulni –, az a vérzés. Itt az erős, vöröses vérzést értjük. Mivel a méhlepénynek a korai leválását mutathatja, ez akut eset. Nyilván akkor is minél hamarabb el kell menni az orvoshoz, ha az anyukánál terminus előtt beindultak a fájások. A nőgyógyász objektíven meg tudja állapítani erősségüket és gyakoriságukat, sok esetben a gyors beavatkozásnak köszönhetően gyógyszerekkel le tudják állítani a korai méhtevékenységet.

)Mi a teendő, ha elfolyt a magzatvíz?

Abban az esetben, ha az anyuka terminus előtt van, minél hamarabb jusson el a kórházba. Ha mindenórás, akkor nem kell lélekvesztve, azonnal rohannia, nyugodtan van ideje arra, hogy rendbe tegye magát, lezuhanyozzon (a fürdés terhesség alatt nem ajánlott!), akár megvárhatja a férjét is. Nem mindegy viszont, hogy milyen a magzatvíz. Mert ha nem tiszta, áttetsző, hanem például zöldes-barnás színű, az azt jelzi, hogy a méhlepény már nem százszázalékosan tudja ellátni a funkcióját, így ajánlott a terhességet előbb-utóbb befejezni. Ilyenkor nem szabad az időt húzni. Ugyanez érvényes véres magzatvíz esetén. A korai méhlepényleválás gyanúja miatt ugyanis szintén minél korábban ajánlott bejutni a szülőszobára. Az anyukák a magzatvíz elfolyásától számított tizenkét órán belül antibiotikumos kezelést kapnak a kórházban, mert a megrepedt magzatburkon keresztül fertőzés juthat fel a babához a méhen belül. A kórházban erről kérdezni fogják felvételkor, tehát ajánlatos pontosan tudnia, hogy mikor folyt el a magzatvíz, és hogy milyen volt a színe. Van, amikor egyszerre sok mennyiség távozik, és van, amikor csak szivárog. Utóbbi esetben elbizonytalanodhat a kismama, tényleg magzatvízről van-e szó, vagy az erősebb hüvelyi váladék miatt kell folyamatosan tisztasági betétet cserélnie. A magzatvíznek tipikus illata van, a kismamák általában nem szokták mással összetéveszteni. Elfolyásakor sokan akaratlan vizeletvesztéshez hasonló érzésről és akár pukkanó hangról számolnak be.

)Mi a helyzet akkor, ha a méhnyákdugó távozik?

A nyákdugó a méhnyakat teljesen lezáró nyálkás, sűrű váladék. Távozása jelezheti, hogy a közeljövőben beindul a szülés, pontos időpontot ez alapján jósolni viszont lehetetlen. Akár még napokig is várathat magára. Az anyukának ilyenkor nem szükséges azonnal a kórházba rohannia, ha nem párosul méhösszehúzódásokkal, megtörténhet, hogy pár nap múlva hazamehet a megfigyelés után.

)Hogyan tudja a mindenórás kismama megkülönböztetni a Braxton Hicks- összehúzódásokat, az úgynevezett jóslófájásokat az igazi, szülést megindító fájásoktól?

A jóslófájások már két héttel a szülés előtt is megjelenhetnek. Ezek nem feltétlenül rendszeresek, nem egyforma erősségűek, egy idő után általában meg is szűnhetnek, elgyengülnek. Utóbbiak nem fognak elmúlni, és két fájás között egyre ritkábbak lesznek a szünetek. Az anyukának tehát időt kell szánnia arra, hogy meg tudja őket különböztetni egymástól. Figyelje közben az órát. Ha otthon van a párja, akkor vonja be őt is. A szülést megindító fájáskor az egész méh megkeményedik, könnyebben kitapintható a hasfalon keresztül is a méhtest felső vége. A fájdalom kisugározhat a belső combba és a keresztcsontba is. Az anyukának számolnia kell azzal, hogy a vajúdás hosszú folyamat, mely a szakirodalom szerint annyi energiát vesz ki az emberből, mintha valaki lefutna egy maratoni távot. Ha tehát otthon beindulnak a fájások, és még nem tudjuk eldönteni, csupán jóslófájásokról van-e szó, használjuk ki a két fájás közötti hosszabb szünetet, és pihenjünk. Könnyen megtörténhet, hogy ha éjjel kettőkor megkezdődik a vajúdás, a baba csak kora délutánra jön a világra. Ha már egész éjjel nem tudott az anyuka pihenni, teljesen kimerítheti magát a szülésig. Fontos, hogy spóroljon az erejével, mert nemcsak a következő fájásnál, hanem a baba kinyomásánál is szüksége lesz elegendő tartalékra.

)Mégis mikor induljon el otthonról a kórházba?

Elsőszülő anyuka hét-tíz perces fájásokkal biztos, hogy nem fog elkésni, a kórházban lesz még bőven ideje minden procedúrát abszolválni. Számít persze, hogy milyen messzire kell menni: a lakhelyéhez közeli vagy távolabbra eső intézményre esett-e a választása. Aki másodszor várandós, és a két szülése között kevesebb, mint három év telt el, annak biztos, hogy tízperces fájásokkal meg kell jelennie a szülőszobán, mert nála a vajúdás lerövidülhet, gyorsabban reagálhat a méhnyak a szülést megindító fájásokra. Mindenképpen azt ajánlom, hogy ő korábban induljon el, ne az utolsó utáni pillanatban. Természetesen számításba kell venni az anya egészségi állapotát. Ha a 36. héten levett hüvelykenet alapján antibiotikumos kezelés ajánlott a szülés előtt, ezt is figyelembe kell venni. Ilyenkor a baba megszületése előtt legalább négy órával meg kell kapnia az antibiotikumos kezelést az újszülött védelme érdekében.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?