Miért sok a császármetszés?

<p>Sajnos, Szlovákia is azok közé az országok közé tartozik, amelyekben folyamatosan emelkedik a művi szülések száma. Manapság átlagosan minden harmadik gyermeket műtéttel segítenek világra. Az aggasztó helyzetkép lehetséges okairól <strong>Kulcsár Gabriella</strong> terhestorna-oktatót, szülésznőt kérdeztük.</p>

Egy korábbi, a szülő nő hozzáállásáról szóló cikk kapcsán már megosztotta velünk tapasztalatát, hogy sok kismama fél a fájdalomtól, ezért menekülőútnak hiszi a császármetszést.

A császármetszésről el szoktam mondani a hozzám szülésfelkészítő tanfolyamra járóknak, hogy olyan esetben, amikor előre indikált, hogy az anyuka más módon nem hozhatja világra gyermekét, vagy amikor életmentő beavatkozásról van szó, nagyon jó dolog. De csak azért belemenni, mert azt gondolja, hogy így megússza a vajúdást, az drasztikus megoldás. Nálunk egyébként hivatalosan nem lehet kérni a császármetszést. Diagnózis alapján végzik el, vagy ha a vajúdás során válik szükségessé. A természet azért alkotta meg így a szülőcsatornát, hogy azon jöjjön ki a baba. Nem az a normális, ha a hasüregen keresztül veszik ki. Pszichológiai kísérletek is igazolják, kineziológusok, babamasszőrök állítják, milyen jót tesz az újszülöttnek, ha átküzdi magát a szülőcsatornán. A császármetszés nagy hasi műtét. Bármely hasi vagy nőgyógyászati operáció után legalább hat hétig kell betegállományban otthon maradni, és nem ajánlott súlyokat sem emelni. A művi szülés ugyanilyen komoly beavatkozás, és mit kap az anyuka? Pár nap múlva hazavisz a kórházból egy három és fél kilós gyereket, akiről gondoskodnia kell.

Úgy vélem, szemléletváltásra nem csupán a kismamák körében volna szükség, összetett a probléma. Bár az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint az orvosilag indokolt császármetszések aránya nem haladhatná meg a tizenöt százalékot, gyakoriságuk növekedése nemzetközi trend. Az egyéni doktori mérlegelésekben gyakran játszik közre az óvatosság, a felelősségre vonástól való félelem, nem ritkák az olyan esetek, amikor bár minimális a kockázat, a szülész, nőgyógyász a műtétet javasolja. Mikor jön szóba nálunk a császármetszés?

Vannak okok, amikor az anyuka diagnózisa miatt nem ajánlott a természetes szülés: például ha olyan betegsége, neurológiai indikációja van, vagy komoly autóbaleset során megsérült a medencéje, akadály lehet a gyermekkori csípőízületi ficam, de figyelni kell a szemre és dioptriára is, mert manapság egyre többen hordanak kontaktlencsét vagy esnek át lézeres szemműtéten, és ilyen beavatkozás után is csak a szemorvos döntheti el, vállalhatja-e az anyuka azt a kockázatot, hogy a nyomás következtében dioptriás vagy egyéb szemproblémái lehetnek. Olyan esetekben, amikor nincs más lehetőség, de szeretnénk gyermeket, a császármetszés jó alternatíva. Van, amikor a műtét a baba miatt szükséges. Például ha farfekvéses. Nálunk, a dunaszerdahelyi kórházban minden először szülő anyukánál csak a császármetszés jöhet szóba, ha nem fordul meg a baba. Különösen fiúknál fontos így befejezni a szülést, a herék védelme végett, hogy majd ne maradjon egy életen át nemzőképtelen. De az ikreket is császármetszéssel segítik világra. További ok, ha a méhlepény elhelyezkedése miatt nem tud először a baba kibújni, és ez az egész szülés kimenetelét veszélyezteti.

A műtétet a vajúdás vagy szülés közbeni akut helyzet is indokolhatja. Ilyen például, ha az anya szervezete magas vérnyomással reagál, mert nagy fizikai tehernek veszi a vajúdást, vagy amikor azért kell közbelépni, mert hirtelen nagy vérzés kezdődik, vagy leesik a baba szívhangja, köldökzsinórgondok adódnak, baj a korai méhlepényleválás is.

Egy régebbi beszélgetésünkben már ismertettük annak az elismert francia szülész-nőgyógyásznak a véleményét, aki a császármetszések elszaporodását az apás szülések elterjedésével magyarázza. Ön miben látja a növekedés okát?

Az egyik császármetszés hozza magával a másikat. Szülhetjük második gyermekünket természetes úton, de sokkal nagyobb a komplikáció kockázata. Előfordulhat például, hogy méhünk máshogy fog reagálni a vajúdásra, hogy elvékonyodik a heg körüli szövet, amely a korábbi műtét miatt már nem százszázalékos értékű. Az orvos nem vállalhatja azt a kockázatot, hogy megvárja, amíg elreped a méh az előző műtét helyén, hanem inkább idejében közbelép. Egy császármetszés után sokkal nagyobb százalékban végződhet a második szülés is műtéti úton. A harmadik pedig már csak császármetszéssel történhet. Tehát eleve van itt egy kényszer. A most szülő korosztálynak számos egészségi gondja van, sok a csípőficamos fiatal, a számítógépes munka miatt gyakoriak a szemproblémák. Számít a testfelépítés is. Sok anyuka tartja úgy, hogy kettő helyett kell ennie, de a szülés kimenetelét a nagy súlyfelesleg is befolyásolhatja. Ennek az ellentéte, az, amikor valaki átesik a ló túloldalára. Ha nagyon kidolgozott teste van – példának Rubint Rékát említem –, az is gond lehet. Az a korosztály vagyunk, amely szereti a végleteket. Egy élsportolónál ne várjuk el, hogy a kemény izmok majd szépen ellazulnak, és leengedik a babát. Sajnos, a médiából sem éppen jó példák jönnek. Ha egy-egy ismert színész a császármetszést választja, azt sokan példaértékűnek veszik. Nem helyes az az elterjedt információ, hogy ez a jobb megoldás. Én ezekben a tényezőkben látom az okokat.

 

Hazai helyzetjelentés

Szlovákiában 1991-ben az újszülötteknek csupán a 9,2 százaléka született műtéti beavatkozással. Ez az arány 2011-re elérte a 29,6 százalékot. Kórház és kórház között is nagy különbségek vannak, tanulságos megnézni az Egészségpolitikai Intézetnek (HPI) a rodinka.sk portállal 2011-től kezdeményezett, szülészeteink színvonalát górcső alá vevő felmérését. A múlt évben ötvennégy intézmény közül ötven, valamint 2149 édesanya vett részt az értékelésben. A jelentésből sok egyéb hasznos információ mellett megtudhatjuk, hogy 2012-ben:

* Átlagosan a nők 27,9 százaléka szült császármetszéssel.

* A legkevesebb művi szülést Késmárkon (11,9%) vezették le, a negatív statisztika élén pedig Érsekújvár áll (52,6%), ahol több gyermek született császármetszéssel, mint hüvelyi úton. Az utóbbi város egyetemi kórházának adata kapcsán azonban fontos megjegyezni, hogy az koraszülöttközpont. A császármetszések egyik indoka a babák kis súlya: ilyenkor a szülés közbeni agyvérzés veszélyének csökkentése a cél.

* A hazai szakemberek által meghatározott 18,67 százalékos elfogadható küszöböt csak hét intézményben sikerült megtartani: Késmárkon – 11,9%, Trencsénben – 16,1%, Garamszentkereszten – 16,6%, Simonyban (Partizánske) – 17,4%, Trsztenán – 17,9%, Rimaszombatban – 18,1%, valamint Nagymihályon – 18,2%.

* A még elfogadhatónak tartott 32,78 százalékos érték alatt az alábbi városok intézményeiben teljesítettek: Breznóbánya – 19,5%, Rózsahegy – 19,6%, Losonc – 20,3%, Zólyom – 20,6%, Homonna – 20,7%, Igló – 21,3%, Miava –  21,5%, Tőketerebes – 21,6%, Bán (Bánovce nad Bebravou) – 21,7%, Poprád –  21,8%, Léva – 22%, Bártfa – 23,7%, Bajmóc – 24%, Nagyrőce – 24,7%, Rozsnyó – 24,8%, Pozsony, Koch Szanatórium – 25,2%, Besztercebánya – 25,8%, Selmecbánya – 26,4%, Korompa – 27,2%, Felsővízköz (Svidník) – 27,4%, Szakolca – 27,7%, Liptószentmiklós – 27,8%, Alsókubin – 29%, Eperjes, az egyetemi kórház önálló részlege – 29%, Varannó – 29%, Kassa, az egyetemi kórház Rastislav utcai részlege – 29,9%, Csaca – 30,1%, Galánta – 32%.

* Bár a szülészetek negyvenhat százalékában tapasztaltak javulást, tizennyolc kórházban a még elfogadhatónak tartott értéket is túllépték: Nagyszombat – 32,8%, Vágbeszterce – 32,8%, Dunaszerdahely – 34,3%, Turócszentmárton – 34,6%, Zsolna – 34,7%, Ólubló – 34,9%, Kassa-Saca –  35,1%, Szinna – 35,1%, Pöstyén – 36,4%, Pozsony-Ružinov – 36,7%, Kassa, az egyetemi kórház Szlovák nemzeti felkelés sugárúti részlege – 39,1%, Eperjes, az egyetemi kórház régi épületi részlege – 39,2%, Nagytapolcsány – 39,7%, Nyitra 41%, Komárom 41,5%, Pozsony, Antolská u. 41,6%, Pozsony, Kramáre 41,8%, Érsekújvár 52,6%.

* Öt kórházban 40 százaléknál is magasabb volt a műtéttel levezetett szülések száma.

(Forrás: www.hpi.sk, tehotenstvo.rodinka.sk)

 

Mi a helyzet máshol?

A negatív statisztikát Brazília vezeti 52 százalékkal. Az öreg kontinens nagyobb részében az arány 25% körül van. A császármetszések számát Nagy-Britanniában és a skandináv országokban sikerül az Egészségügyi Világszervezet által javasolt 15 százalék körül tartani. (Többek szerint azért, mert ezekben az országokban a szövődménymentes terhességek során a kismamák orvosokkal nem, csak szülésznőkkel és dúlákkal kerülnek kapcsolatba.) Az Egyesült Államokban a gyermekek több mint harmada születik műtőben. (Forrás: hvg)

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?