A gyomirtó szerek fajtái

<p>A növényvédelemben a gyomok elpusztítására használt szerek a gyomirtók &ndash; herbicidek. Két nagy csoportra osztjuk őket: totális és szelektív gyomirtókra. Az előbbiek minden növényt elpusztítanak, nem csak azokat, amelyeket mi gyomként ismerünk, az utóbbiak pedig bizonyos növénycsoportok ellen hatnak.</p>

 

A használat módja szerint

A használat módja és a hatásmechanizmus szerint a gyomirtókat talajon keresztül és zöld felületen át hatókra osztjuk. A talajon keresztül hatót, ahogy a neve is jelzi, a földre permetezzük, s ott bevonatot képez, mely alatt a csírázó gyommagvak elpusztulnak. Ezt azért fontos tudni, mert az évelő gyomokat, amilyen a folyondár vagy apró szulák, a tarackbúza, árvacsalán, acat, mezei csorbóka stb., nem pusztítja el.

A zöld felületre szórandó gyomirtó szerek hatásmódja különböző. Vannak, amelyek csak bizonyos növényfajokat pusztítanak el, ilyenek a fűfélék ellen használtak – graminicidek. Rá lehet őket permetezni a növényállományra, a széles levelű növényeket nem károsítják. Vannak olyan szerek, amelyek egyes növényfajokat azért nem károsítanak, mert leveleiken viaszréteg van (hagyma, mák), s a szer lepereg róluk. Itt fontos, hogy ez a viaszréteg erős legyen, tehát eső és intenzív öntözés után nem szabad a készítményt azonnal használni, s nem szabad hozzá tapadást elősegítő szert keverni.

 

Fontos!

Gyomirtók használatakor roppant körültekintőnek kell lennünk. Nagyon károsak lehetnek a növényekre, főleg a fiatal csírázó, kelő magvakra. Alkalmazásuk előtt rendkívül fontos, hogy elolvassuk a használati utasítást. Ezt pontosan tartsuk meg, ugyanis a gyomirtók szakszerűtlen használatával gyakran okozunk kárt növényeinkben.

 

Néhány szlovák kifejezés magyarul

po výsadbe, pred vzídením – ültetés után, kelés előtt

po sejbe, pred vzídením – vetés után, kelés előtt

bodová aplikácia – foltkezelés, csak a gyomfoltokra

musí byť dostatočná vosková vrstva – legyen kialakult, erős viaszréteg

plytké zapravenie – sekély bedolgozás

 

Tudnivalók

A palántanevelésnél fontos tudni, hogy az üvegházakban, fóliákban, melegágyakban a talajra, szélekre kiszórt gyomirtó szerből keletkező párák is árthatnak növényinknek. Sokszor a vegyszer elsodródása okoz kárt a szomszédos növényeken. Gyakran oka ez a szomszédok közötti viszony megromlásának is. Ezért a gyomirtót kis nyomáson, nagy cseppekben szórjuk ki, mindig szélcsendes időben.

A permetező alapos kitisztítását is hangsúlyozni kell. A termelő már el is felejtette, hogy gyomirtózott, amikor a tünetek megjelennek, el sem hiszi, hogy ilyen szer károsította növényeit. Gyomirtózás után tehát azonnal és nagyon alaposan mossuk át permetezőnket meleg vízzel, mosószódával vagy erre a célra gyártott mosószerrel. A nagytermelőknek érdemes két permetezőt tartaniuk, egyiket csak gyomirtásra, a másikat pedig egyéb növényvédő szerek szórására.

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?