Zeman vegyes rendszere

<p>Miloš Zeman megválasztásával nem pusztán annyi történik, hogy új lakója lesz a prágai várnak, ennél sokkal komolyabb változások várhatók Csehországban. És egy év múlva ugyanez bekövetkezhet Szlovákiában is.&nbsp;</p>

Zemannak határozott elképzelései vannak az elnöki funkció betöltéséről, és egyre több jel utal arra, hogy a politikai rendszer átszabására törekszik. A parlamentáris demokrácia helyett, ahol a képviselőké a döntő szó, egy vegyes, félig parlamenti, félig elnöki rendszert szeretne. Nyilatkozatai alapján világos, hogy a politikában nem csupán játékvezetőként kíván részt venni, aki felügyeli a játék tisztaságát. A jó bíró szabad folyást enged a játéknak, csak a szabályok megszegésekor lép közbe, súlyos szabálytalanság esetén piros lapot mutat fel, egyébként pedig akkor nyújtja a legjobb teljesítményt, ha öt perccel a lefújás után már senki sem emlékszik arra, ki vezette a mérkőzést. Nos, ez határozottan nem Zeman esete. Ő nemcsak a mérkőzést akarja vezetni, nagyon határozottan be fog kapcsolódni a játékba. 

Zeman szerint nagyon gyorsan meg kell buknia a Nečas-kormánynak, mert mindent rosszul csinál, és már csak egy olyan pártképződménynek köszönhetően tud kormányozni, amely még nem mérettette meg magát parlamenti választáson. Az új kormánynak radikálisan növelnie kell a beruházások számát, mert a közgazdász Zeman szerint csak befektetésekkel gyűrhető le a válság. Módosítaná a választási rendszert is, mert szerinte az arányos nem vált be, túl nagy hatalmat ad a pártoknak. A vagyon eredetéről szóló törvény azonnali elfogadását szorgalmazza, mert a maffiózót csak úgy lehet megbüntetni, ha „elkobozzuk az összelopott vagyonát”. Ezek mind-mind politikai célkitűzések. Zeman nyilvánvalóan nem azért költözik be a prágai várba, hogy az állam működése, az alkotmányos keretek betartása felett őrködjön, hanem hogy megvalósítsa politikai programját. A bel- és külpolitikában már nem a kormány által ellenőrzött parlament játszaná a főszerepet, hanem az államfő, a „nép szóvivője”, mert szerinte erre közvetlenül a szavazópolgárok hatalmazták fel. Zeman túlzott elképzeléseinek arról, hogy mi mindenre kap felhatalmazást a közvetlenül választott köztársasági elnök, a cseh Alkotmánybíróság szabhatna határokat. A vicc az, hogy hamarosan lejár több alkotmánybíró mandátuma, és 2014-ben Zeman fogja kinevezni az alkotmánybírók kétharmadát…  Zeman cseh modelljét egy év múlva Szlovákiában is megvalósíthatja a Smer elnöke. Megvan hozzá a politikai ereje, adott a személyi feltétel, és az igény is megvan rá – Robert Fico részéről. Minél több idő telik el Csehszlovákia szétválása óta, annál jobban hasonlít egymásra a két ország. A szerző a Trend hetilap politikai kommentátora 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?