<p>Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlására a sertésinfluenza, újabban az új influenza megfékezésére Szlovákia is kidolgozta pandémiás tervét. Az illetékes miniszter valamivel később bejelentette, amint gyártani kezdik, az ország 1 millió adag szérumot vásárol, s beoltják azokat, akikre járvány idején a legnagyobb szükség van. Azt ugyan nem részletezte, hogy az orvosokon, közbiztonságiakon, krónikus betegeken kívül kire gondolt, de ez nem is olyan fontos.</p>
Védekezni kell/ene/
Lényeges az, hogy a tárca a mai napig meg sem rendelte a veszélyes influenza terjedését gátló, vagyis a fertőzöttek gyógyítását szolgáló oltóanyagot. Pedig a szakértők úgy vélik, égető szükség lenne arra, hogy a raktárakban legyen a gyógyszer, hiszen nem lehet megjósolni, mikor, hol és hányan fertőződnek meg a H1N1 vírussal. Ráadásul, ha beigazolódik, hogy Ukrajnában nem csupán a szezonális, hanem az új influenza terjed járványszerűen, számolni kell azzal, hogy átlépi a keleti országhatárokat.
A járványügyi szakértők nem esnek pánikba, ráadásul a H1N1 vírus nem ismeretlen számukra, mert hiszen az 1918-as spanyol náthalázjárványt ez a vírustörzs okozta. Igaz viszont, hogy anno többen haltak bele a kórba, mint ahányan az első világháborúban vesztették életüket. Azt viszont egyre erőteljesebben hangsúlyozzák, ügyelni kell a megelőzésre. A leghatásosabb védelem az, ha a lakosság jelentős hányada beoltatja magát a szezonális influenza ellen. Mert feltételezhető, hogy a használatban levő szérumok mindegyike gyengítheti az új influenzát okozó H1N1 vírus erejét, s ezáltal a beteg súlyosabb károsodás nélkül vészeli át betegségét.
De ahogy az kis hazánkban lenni szokott, nem azokról szólnak a híradások, akik kihasználják a védekezés egyszerű módját, s ezzel akár példát mutatnak a többieknek, hanem azokról, akik ilyen-olyan indoklással feleslegesnek, sőt károsnak tartják.
Jelenleg nem lehet tudni, lesz-e járvány Szlovákiában, s milyen mértékű lesz. Ez alapvetően attól függ, hogy a H1N1 vírus hány embert képes megfertőzni, és lesznek-e olyan mutációk, amelyek növelik a vírus szaporodását, fokozzák fertőzőképességét. A járvány elkerülését, illetve enyhe lefolyását a lakosság megfelelő mértékű beoltottsága szavatolhatja. A WHO járványügyi szakemberei arra szólítják fel a lakosságot, minél többen oltassák be magukat. Mivel erre nálunk nincs mód, legalább a „hagyományos”, szezonális influenza ellen védjük saját egészségünket és szeretteinkét.
Hiszen nem valószínű, hogy az egymillió új influenza ellenes szérummal beoltottak közé tartozhatunk. (Péterfi Szonya)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.