Slota nem villanyt akar

<p>Ján Slota az ország javát akarja. Mondja ő. Azon túl, hogy a történelmi Magyarországot állítólag hivatalosan is visszaállítani szándékozó magyar külpolitikára támad, védve az önálló Szlovákiát (szövetségesével szemben), azt is kilátásba helyezte, hogy a néhai Szlovák Villamos Művek kisajátításával érné el az ország energiaellátásának biztonságát. Amit Slota állít, nem más, mint az ország energiaellátásának veszélyeztetése és a jövőbeni csillagászati villanyárak megalapozása. Mindazt, amit ebben a kommentárban állítunk, tesszük annak alapján, hogy a kilencvenes években pontosan megtudtuk, miként működik az állami villamos művek. Pl. úgy, hogy menedzseri posztjait trafikként osztogatták pártkatonáknak. Megúgy, hogy a mohi atomerőmű első két blokkjának építésére (egy hosszú távú beruházásra) rövid távú orosz dollárhitelt vettek fel.</p>

Schmögnerová miniszter asszonynak egy percre leállt a szívműködése, amikor 2000-ben megkapta a számlát. Meg aztán úgy, hogy a százkoronás alkatrészért ezret számláztak a haver alvállalkozók, s így Mohi a tervezettnél háromszor annyiba került. Az általa előállított villamos energia árába pedig nem nagyon komponálták be a leendő leépítés költségeit. Nem véletlen, hogy amikor a második Dzurinda-kormány lehetővé tette, hogy magántőkéből felépüljön a 3. és a 4. blokk, nem akadt a világon beruházó, aki megépítette volna. Úgy látszik, mégsem olyan jón biznisz ez. Meg aztán működhet az állami vállalat úgy is, hogy tisztázatlan körülmények közt az orosz adósság deblokációs listájára került a bohunicei és mohi fűtőanyag-hulladék, amiből anno hatalmas politikai botrány volt (az SDĽ menedzseri helyeibe került), a Devín banka, amely oly nagyon szorgalmazta a mohi két blokk általa történő finanszírozását, még bűnvádi eljárásokat is megélt. Ha más eredmény nem is lett, a bank legalábbis tönkrement. Persze egy erőmű építésekor sokat le lehetett volna lenyúlni, de bizonyítékok hiányában ezt a szándékot nem lehet állításként megfogalmazni. Ami pedig az energetikai monopóliumokat és azok domináns szerepét illeti, tessék versenyt teremteni, és nem megengedni a piaci résztvevők koncentrációját. Nem egy hálózati ágazatban vannak a versenyre jó példák. Az biztos: eddig mindig az állami energia volt drágább, legfeljebb keresztdotációk révén a sikeresekkel fizettették meg a valódi árakat. Ami pedig az önellátást illeti: helyes igény, de csak akkor őszinte, ha a háztartások önállóságát és a szolgáltatóktól való függetlenségét támogatjuk. Pl. napelemek, szélerőművek, önkormányzati kis biogáz- és vízerőművek támogatásával. Igaz, azt se nehéz lenyúlni (lásd Izák miniszter esetét a család dotációjával). Az állam energetikai önellátó volta Szlovákiában süket duma, minden energiát kemény valutáért vásárolunk, kivéve a fát és a mezőgazdasági hulladékot. Ergó: Slota nem az ország JAVÁT akarja. Slota az ország, azaz a polgárok JAVAIT akarja. A mi dolgunk pedig az, hogy ne adjuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?