Pluszok és mínuszok

<p>Washington első dühös, a mundér becsületét védő reagálásai szerint teljesen ellehetetlenítik a diplomáciai munkát a WikiLeaks-kiszivárogtatások, ráadásul életek kerültek veszélybe. Semmi ilyesmi nem történt. Sem Amerika, sem az amerikai külügy nem fog összedőlni, a WikiLeaks is, meg az öt világlap is gondosan megszűrte az anyagokat, nehogy veszélyeztessék bármely, a terepen dolgozó diplomata életét.</p>

Szégyellnivalójuk azoknak van, akik a biztonsági rendszerért felelősek. A gyanú szerint egy 23 éves, volt őrmester töltötte le az egész anyagot, ami nagyon kérdéses, hiszen ennyire nem lehet gyenge a rendszer. Azt nem tudni, hogy valójában kik állhattak a kiszivárogtatás mögött.

Egyesek szerint semmi újat nem tudtunk meg az amerikai külpolitikáról. Ez nem így van - a nagyközönség képet kaphat arról, hogyan működik valójában a külpolitika, és ez nem kevés. Az tény, hogy egyes területeken nehezebb lesz az amerikai külügy munkája, de nem Európában. Az európai vezetőknek túl kell tenniük magukat a személyes sértődöttségeken, mert el lehet képzelni, hogy az európaiak miket írtak bizalmasan pl. George Bushról és kormánya tagjairól.

Timothy Garton Ash brit történész tegnap azt írta, számottevően javult a véleménye az amerikai külügyminisztériumról, mert olyan diplomatákat lát, akik teszik a napi dolgukat, védik hazájuk érdekeit. Ami nem jó: nehezebb lehet az USA dolga a jövőben Kínával, Észak-Koreával és a Közép-Közel-Keleten. Mindenki tudta, hogy az USA azt akarja, Dél-Korea kebelezze be Északot. De a bizonyosság más, kiszámíthatatlan reakciókat válthat ki az őrült északi rezsimből. Tudtuk azt is, hogy Észak-Korea rakétákat és alkatrészeket szállít Iránnak. Most bizonyított, hogy Kínán keresztül, Peking jóváhagyásával.

Hatalmas csapás lehet a közel-keleti békefolyamatra, felkorbácsolhatja az ottani indulatokat, ha beigazolódik, hogy Izrael tényleg egyeztetett a Mahmúd Abbász vezette Palesztin Hatósággal a Gázai övezet elleni háborúról. És beláthatatlan következményekkel járhat az egész térségre nézve az, hogy az öböl menti arab államok, a legnagyobb olajexportőr Szaúd-Arábiától kezdve a kis Bahreinig, milyen vehemensen akarták rávenni az USA-t arra, hogy mérjen csapásokat az iráni atomlétesítményekre. Senki sem hitte volna, hogy a szunnita arab vezetők ennyire gyűlölik az iráni síita vezetést és politikáját. Kiderült a kiszivárogtatásokból, mennyire komolyan veszik az amerikaiak a terrorizmus, az al-Kaida elleni harcot. Ez megnyugtató. És ez a lényeg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?