Őszinteségi roham az IMF-ben

<p>A &bdquo;trojka&rdquo; egyik tagjának munkatársai meglepő tárgyilagossággal és jó adag önkritikával elemzik a görög válságkezelést. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) múlt heti, Görögországról szóló országjelentése megpróbálja levonni a tanulságokat a 2010 májusában sebtében megalkotott 110 milliárdos első görög mentőcsomagról, amelyből 30 milliárdot maga a szervezet biztosított (a többit az eurózóna tagállamai adták össze, Szlovákia kivételével).</p>

A jelentés önmagában nem lenne különös, hisz az IMF-nek hivatalból kötelessége hasonló értékeléseket készíteni, csakhogy ez esetben az 50 oldalas dokumentumot átható szkepticizmus és őszinte önkritika politikailag kellemetlen igazságokkal szembesítheti a válságmenedzselésben részt vevő trojka másik két tagját, az Európai Központi Bankot (EKB) és az Európai Uniót, de rosszul jöhet sok uniós tagállam vezetésének is (röviden, a hivatalból optimistáknak). Különösen igaz lehet ez a cech legnagyobb részét álló és szeptemberben parlamenti választások elé néző, Németországot vezető Merkel-kormány esetében.

A jelentés szárazan konstatálja, hogy a mentőakciók céljait többnyire nem sikerült elérni. A piacok bizalma nem állt vissza, a görög bankrendszer megrogyott és elvesztette a betétek 30%-át, a gazdaság a vártnál jóval mélyebb és hosszabb recesszióba süllyedt, kivételesen magas a munkanélküliség, és nem tért vissza a növekedés. Az adósságpálya becslésénél folyamatosan alulértékelték az államadósság várható szintjét, azt folyton felfelé kellett módosítani, és nem kis tételekkel. Ez tovább rontotta a bankok helyzetét. Eltúlzottak voltak az ígért privatizációs programtól várt bevételek is, hasonlóan jókora csalódást jelentettek a kiábrándítóan lassan haladó strukturális reformok, a mintegy 30%-os versenyképességi hátrányon alig sikerült faragni. Ami a legfontosabb, nem sikerült elkerülni a részleges államcsődöt. Ez magának az IMF-nek is kínos, mert elvileg a Görögországnak nyújtott hitelkeretnél feltétel lett volna a nagy valószínűséggel fenntartható adósságszint, de kivételt tettek. Ráadásul az államadósság egy részének 2012-es elengedése – ha nincs is explicite kimondva – azt is jelenti, azoknak lehetett igazuk, akik már 2010-ben hagyták volna csődbe menni az athéni kormányt (egy rendezett államcsőd és adósságátalakítás formájában). Ehhez képest csekély vigasz az „eredmények” sovány listája, köztük az a tény, hogy Hellász megtartotta az eurót, komolyan csökkent az államháztartási hiány és sikerült korlátok közé szorítani a külföldre továbbgyűrűző negatív hatásokat.

A jelentést olvasva, annak logikájából kiindulva a jövő is problémás, mert aligha juthatunk más következtetésre, mint hogy a görög adósságpálya továbbra is fenntarthatatlan, az országba pumpált százmilliárdok dacára újabb adósságelengedésre lesz szükség, s ez már a hitelező államokat, köztük Szlovákiát fogja érinteni. Persze szigorúan a német választások után.

A szerző a Comenius Egyetem Politológia Tanszékének oktatója és a Híd frakcióvezetőjének gazdasági tanácsadója
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?