"Hatalmas szerencsénk volt, hogy semmi pótolhatatlan sem semmisült meg"
Hétfőn sikerült megfékezni a Los Angelesi-i Universal filmstúdióban még vasárnap kitört lángokat. Azt már lehet tudni, hogy elégett több korábbi szimbolikus forgatási helyszín, megsemmisült egy King Kong-makett. Utoljára 2007 augusztusában pusztított ekkora tűz, akkor a híres római Cinecitta menekült meg épphogy a teljes pusztulástól.
Kigyulladt és hatalmas sérüléseket szenvedett a Universal stúdió Los Angelesben. Az első hírek arról szóltak, hogy egy épület ég, és egy forgatási helyszín díszletét teljesen megsemmisítették a lángok. Mostanra tudható, hogy a King Kong kiállítás teljesen megsemmisült, és több tízezer film égett el azokban a lángokban, amelyek Frank Reynoso tűzoltóparancsnok elmondása alapján helyi idő szerint vasárnap hajnali háromnegyed ötkor csaptak fel az egyik hangárszerű épületben.
Az elmúlt két évtizedben ez már a második katasztrófa, ami az egyik legnagyobb filmkészítő stúdiót sújtja. Az alábbi felvételeken az látszik, ahogy a gomolygó füsthöz éppen megérkeznek a tűzoltók:
A cég vezetői az elveszített filmek ellenére annak örülnek, hogy senki sem sérült meg súlyosan - bár egy-két tűzoltó kisebb égési sérüléseket szenvedett -, hiszen a felvételeket nagy valószínűséggel helyre lehet állítani, amit Ron Meyer az NBC Universal elnöke is megerősített: "Mindenből két példányunk van, így semmi nem semmisült meg végleg." A tűz okát jelenleg is vizsgálják, a kárral kapcsolatban viszont arra számítanak, hogy több millió dollár is lehet.
Az MSNBC oldal beszámolója szerint elégett egy mechanikusan mozgatott King Kong-makett, valamint megsemmisült a "Vissza a jövőbe" című film több helyszíne is, így például a híres tér és a toronyóra is, aminek segítségével Michael J. Fox utazott az időben, ezenkívül pedig a New York és New England utcáit megelevenítő díszlet is teljesen elégett.
"Semmi pótolhatatlant sem veszítettünk el"
Mindhárom helyszín már vagy megsérült, vagy teljesen megsemmisült az 1990 novemberében pusztító tűzben, ami akkor nagyjából 25 millió dolláros (4 milliárd forint) kárt okozott, az újjáépítés pedig évekig tartott. Azt a tüzet egyébként egy biztonsági őr okozta, akit később 4 év börtönre ítéltek, mivel bevallotta, hogy ő gyújtotta fel a stúdiót.
Ugyancsak a tűz martaléka lett Clint Eastwood legutóbbi filmjének, az Elcserélt gyereknek (Changeling) forgatási színe. Súlyos károk keletkeztek a Universal archívumában is: mintegy 40-50 ezer videó és filmtekercs égett el, szerencsére mindegyikről készült korábban másolat. A tűz okozta komoly füst miatt már a helyszínen van egy szakértő, aki a levegő minőségét vizsgálja - ennek eredményét hétfőre várják a szakértők.
Több száz látogató szeretett volna vasárnap bejutni a parkba, azonban a biztonsági emberek úgy döntöttek, hogy senkit nem engednek be. Egy átlagos hétvégi napon nagyjából 25 ezer ember látogat el a parkba, hogy megcsodálja a filmbeli helyszíneket. A Universal vezetői egy nyilatkozatukban megerősítették, hogy hétfőn reggel újból megnyitják a parkot az érdeklődők előtt. Az usatoday.com-nak nyilatkozó Ron Meyer elmondta, azok alapján, amit eddig láttak, nem hiszi, hogy a helyszíneket és a King Kongot meg lehetne menteni.
"Olyan ez az egész, mintha bomba robbant volna, és a mentés pedig egy katasztrófafilm forgatásán készült volna" - mondta Meyer. "Jelenleg egy olyan show van, amiben fennakadások lehetnek, ezt ugyanis nyolc helyszínen forgatjuk, de a többi alkotással nem lesz gond. Hatalmas szerencsénk volt, hogy semmi pótolhatatlan sem semmisült meg" - fejezte be az Universal igazgatója.
Közel tíz éve égett le a Cinecitta
2007 augusztusában egy hasonlóan nagy tűz elpusztította Rómában a Cinecitta nevű filmstúdiót, ahol többek között a Ben Hur is készült. A stúdió közel hetven éven keresztül volt az olasz filmipar meghatározó műhelye. Több tucat tűzoltónak sikerült végül megóvni a stúdiót attól, hogy teljesen a tűz martalékává váljon.
Egy ponton a tűz közel negyven méter magasan csapott fel és közel 3000 négyzetméteren pusztított, ám szerencsére sem haláleset, sem pedig sérülés nem történt. A stúdiót 1937-ben még Benito Mussolini fasiszta diktátor építtette, majd a második világháború után az olasz kulturális megújulás szimbólumává vált, és leginkább Federico Fellinihez kötötték. Az itt forgatott filmek közül talán a legismertebb a Martin Scorsese által rendezett New York bandái, és a Mel Gibson rendezte Passió.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.