<p>A parlament összeférhetetlenségi bizottsága múlt héten háromötödös többséggel fogadta el azt a javaslatot, hogy a parlamenti képviselők fosszák meg képviselői mandátumától Igor Matovičot. Az OĽaNO–NOVA elnökét így már csak egyetlen szavazás választja el attól, hogy kitegyék a parlamentből. Ha a kormánypárti képviselők megszavazzák Matovič mandátumának elvételét, akkor ezt csak azért teszik, mert megtehetik. </p>
Matovič feltálalva
Maga Matovičov tette ezt lehetővé, elsősorban magát okolhatja. Amikor 2010-ben parlamenti képviselő lett, megszüntethette volna régi, már nem használt vállalkozói engedélyét, de ő csak a felfüggesztését kérvényezte három évre. 2013-ban aztán kérvényezte a felfüggesztés meghosszabbítását is, csakhogy már későn, 21 nappal az után, hogy a vállalkozói engedélyének érvényessége automatikusan megújult. 2016 júniusában emiatt jókora bírságot kapott. Érdekes, hogy hathavi képviselői fizetésének elvesztése sem volt elég ahhoz, hogy kellően az agyába vésse röpke két hónapra a dátumot, hogy 2016. szeptember 3-ig ismét kérnie kell a vállalkozói engedély szüneteltetésének meghosszabbítását, mert megint elszaladt három év, és az engedély megint automatikusan megújul.
Csakis ő tudja az okát, hogy történt ez, de a vállalkozói engedélye ismét érvényes lett, ezzel pedig másodszor is megsértette az összeférhetetlenségi alkotmánytörvényt, bár tényleges vállalkozói tevékenységet egy percig sem folytatott. És most ezért a legsúlyosabb büntetést kaphatja – elveszítheti képviselői mandátumát. A Mečiar-korszakban egy képviselőt alkotmánysértő módon megfosztottak a mandátumától, további kettőt megakadályoztak abban, hogy élhessen képviselői mandátumával. Most először fordulhat elő, hogy a törvények alapján veszíti el valaki képviselői állását – és most sem történne meg, ha Matovič nem viselkedik úgy, mintha a saját maga legnagyobb ellensége lenne. A többit már bebiztosítja a parlamenti többségben levő kormánykoalíció.
Ahhoz, hogy a parlament szavazhasson egy képviselői mandátum elvételéről, előbb ezt a parlament összeférhetetlenségi bizottságának háromötödös többséggel jóvá kell hagynia. Ezt a többséget a bizottságban úgy biztosította magának a kormánykoalíció, hogy figyelmen kívül hagyta a választások eredményét. Az erőviszonyok és a házszabály alapján ugyanis nyolc hely járt volna a bizottságban a kormánypártoknak, ám azok kilencet vittek. Mert pontosan így jött ki a háromötöd a 15 tagú bizottságban. Ebben a fontos bizottságban.
Az összeférhetetlenségi bizottság azzal híresült el, hogy a smeres képviselők ügyei valahogy mindig elakadnak nála, leállítja az eljárást, az ellenzéki politikusok ügyeiben pedig mindig „elvszerűen” jár el. A bizottság elnöke, a smeres Martin Glváč ezt hibátlan képmutatással fogalmazta meg: „Hogyan magyaráznánk meg a választóknak, hogy egy képviselő megszegheti az előírásokat, az egyszerű embereket pedig ugyanilyen dologért megbüntetik?” Azzal már nem foglalkozott a mondókájában, hogy kormánypárti képviselő miért sértheti meg az előírásokat, és a haja szála sem görbül, az ellenzékit meg megbüntetik. Funkciójából adódóan Glváč jól tudja, hogy melyik választ kell elmagyarázni a népnek, és melyik az, amit magyarázat nélkül is mindenki ért.
Amikor Matovič sorsáról szavaznak majd a képviselők, hallgathatnak a szívükre is meg az eszükre is. Az eszük azt mondatná velük, hogy Matovič parlamenti akciói inkább segítenek, mint ártanak a kormánykoalíciónak, ezért maradjon csak szépen a székében. Szívük szerint meg kitennék a parlamentből – már csak azért is, mert megtehetik. Végül meg majd úgy szavaznak, ahogy megmondják nekik, nem lesz itt semmi tanácstalankodás.
A szerző a Trend hetilap kommentátora
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.