Matematikai blöff?

<p>Azt hittem, a matematika egzakt tudomány, ezért egy világ omlott össze bennem, amikor úgy három hete megtudtam: 6:3 = 0.&nbsp;Kénytelen voltam rájönni: a politikában még a matematika is más.&nbsp;</p>

Mindenki másképpen számol ugyanis, ha az erdélyi magyar pártokról és a december eleji parlamenti választásokról van szó. A bonyodalmat egy egyismeretlenes egyenlet jelenti, amelyet más néven úgy hívnak: alternatív küszöb. Az új választási törvény értelmében egy politikai alakulat úgy is bejuthat a román parlamentbe, ha nem éri el az 5%-os küszöböt, de jelöltjei első helyen végeznek hat képviselőházi és három szenátori körzetben. Innen jön tehát a 6:3, és az „osztás” eredménye az EMNP szerint 2, az RMDSZ szerint viszont 0. Vagyis a Tőkés-féle EMNP úgy véli, az alternatív küszöbnek köszönhetően az RMDSZ mellett ő is bejut, az RMDSZ szerint azonban az EMNP teóriája nem más, mint „erdélyi magyar blöff”, vagyis: 6 százalék magyarság, 3 magyar párt, 0 képviselet.

Mindezek az eszmefuttatások, ideértve az „erdélyi magyar blöff” szókapcsolatot is, egyes politikai reklámokban is helyet kaptak, ami kellőképpen rávilágít a két fő esélyes magyar párt (a harmadikról, az MPP-ről ne is beszéljünk) közötti viszonyra. Amit sokféle jelzővel lehet illetni, de a jóbarátival semmiképp. Az RMDSZ, az EMNP és az MPP politikusai természetesen nem puszipajtások, és többéves rivalizálásuknak most lett igazán nagy tétje: a magyarság parlamenti képviselete. Nem volt még példa arra, hogy a romániai parlamenti választáson több magyar párt induljon. Nem csoda hát, hogy az összefogás lehetőségét elvető pártok ádázan kampányolnak, közben élesen oda-odamondogatnak egymásnak. Ami még mindig jobb, mint néhány hónapja, a helyhatósági választások alkalmával, hiszen akkor szó szerint bele-belerúgtak egymásba a rivális polgármesterjelöltek néhány kisebb településen. Ehhez képest a mostani, „a másik párt hagyjon fel szavazóink megfélemlítésével” rigmusok egészen szalonképesek. A pártok most a számolgatással vannak elfoglalva, valóban sok fejtörést okoz, mennyi lehet a 6:3. Mert ha rosszul alakulnak a dolgok, akkor bizony mind az RMDSZ-nek, mind az EMNP-nek lesz mit magyarázkodnia a romániai magyarság előtt, bár tegyük hozzá: ez elsősorban éppen attól függ, milyen arányban mennek el szavazni a magyarok. Egy biztos: nagyobb részvételi arány kellene, mint 4 éve, ugyanis egy friss tanulmány szerint ha csak annyi magyar megy voksolni, mint 2008-ban, az EMNP aligha teljesíti a 6:3-at (ami egyébként is elég nehéznek tűnik, hiszen csak a székelyföldi választókerületekben van reális esélye nyerni), az RMDSZ pedig (az EMNP-re adott voksok miatt) akár hat parlamenti helyet is veszíthet – ha bejut.Ha a magyarság nagyobb számban megy szavazni, az egyik párt elérheti az 5%-os küszöböt, a másik pedig összegyűjtheti a 6:3-at, így összességében több magyar képviselő és szenátor lenne, mint eddig. Ilyen szempontból a „recept” nem változott, a korábbi parlamenti választásokon is a „minél több magyar voks” volt a jelszó. Viszont ha a „duplázás” nem sikerül, az RMDSZ és az EMNP is csak magára vethet. Még akkor is, ha… 6:3=1. Mert az azért szinte kizárt, hogy egyetlen magyar párt se jusson be a parlamentbe.A szerző a kolozsvári Szabadság című napilap munkatársa
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?