Kellett nekik Zeman

<p>Nem történt meg a csoda, Csehország nem a jobbik énjét mutatta meg a hétvégi választásokon, Zeman legyőzte Schwarzenberget. Röviden így lehetne összefoglalni a történteket.</p>

 

Csehország nem elnöki rendszer. Az államfőnek Szlovákiához és Magyarországhoz hasonlóan erősen korlátozott jogkörei vannak, ezért a köztársasági elnök nem befolyásolja rendkívüli módon a napi politikát. Ennek ellenére két dolog miatt volt rettentően fontos, hogy ki foglalja el az elnöki széket Václav Klaus után. Egyrészt 1993, azaz Csehország megalakulása óta ez volt az első közvetlen elnökválasztás, így az esemény szimbolikusnak is mondható. Miloš Zeman bármit is tesz, úgy kerül majd be a tankönyvekbe, mint Csehország első közvetlenül választott államfője. A másik dolog az elnök mint személyiség kérdése. Nyugati szomszédunknál az eddigi két államfő, Václav Havel és Václav Klaus is olyan politikus volt, akire az ország felnézett, akinek kijelentéseire külföldön is figyeltek. Havel disszidensként, drámaíróként, emberi jogi aktivistaként és államférfiként maradt meg az emlékezetben. Václav Klaus pedig az a politikus, akinek egyáltalán nem jelentett gondot szembeszállni a többségi véleménnyel, legyen az az EU, az euró, a hazai kormánytöbbség vagy akár a globális felmelegedés. A saját véleményét végig, karakán módon tudta úgy képviselni, hogy a nemzetközi sajtó és a külföldi politikusok is odafigyeltek rá, ha többnyire nem is értettek vele egyet. Ebből a szempontból talán jobban járt volna Csehország Karel Schwarzenberggel, de el kell ismerni, hogy észért és saját véleményért az új elnöknek, Miloš Zemannak sem kell a szomszédba mennie. Már most biztosak lehetünk abban, hogy elnökként is meglesz a maga sajátos stílusa, és biztosan nem válik szürke kisegérré. Azt, hogy mekkora része volt Schwarzenberg vereségében a Beneš-dekrétumokkal kapcsolatos kijelentésének, nem lehet pontosan felmérni. Egyelőre nem látni, hogy voltak-e olyan potenciális szavazói, akik végül amiatt fordultak el tőle, mert e kijelentései alapján már nem tartották elég hazafinak. Ami tény, hogy egy rendkívül alacsony népszerűséggel bíró, a gazdasági válság újabb hullámával küzdő cseh kormány külügyminisztereként vágott neki a választásoknak, ami bizonyos szavazókat nyilván befolyásolt. Egy ellenzéki jelöltnek sokkal könnyebb a dolga, ha kritizálni kell a közállapotokat. Ezt pedig Zeman remekül csinálta. Tanulságként talán annyit érdemes leszűrni, hogy az államfőjük miatt már nem irigykedhetünk a csehekre, kiderült, hogy mégsem annyival értelmesebben választanak elnököt, mint Szlovákia. Némi félelemmel teszem fel már most a kérdést: Ha a csehek 2013-ban képesek voltak megválasztani Zemant, akkor mit várhatunk Szlovákiában 2014-ben?
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?