Megszokhattuk, hogy Donald Trump néha egészen szürreális dolgokat mond a kampánygyűléseken. Most nem az amerikaiak kutyáit és macskáit felzabáló haiti bevándorlókról lesz szó, de azért a macska itt is fókuszba kerül.
Kamala kacaja, avagy a macskás nők
Amikor bő egy hete Taylor Swift elárulta, hogy Kamala Harrist támogatja, egy macskás fotót mellékelt a nagy bejelentéshez, alatta a szöveg: „Gyermektelen macskás nő”. Azóta már pólókat is kapni ilyen felirattal. Mi ez az új őrület?
Trump pedzegette, hogy Harrisnek nincsenek gyerekei, macskái viszont igen.
A felvetés még 2021-ből származik, J. D. Vance (Trump alelnökjelöltje) a Fox Newsban fejtette ki, hogy az Egyesült Államokat „egy rakás gyermektelen macskás nő irányítja, akik boldogtalanok a saját életükkel és döntéseikkel, ezért az egész országot boldogtalanná akarják tenni”. A felsorolásban Kamala Harrist is említette, majd így folytatta: „Hogy lehetne bármi értelme annak, hogy olyan emberekre bízzuk az országot, akiknek igazából nincsen benne közvetlen érdekeltségük?”
Mert az olyan nők, akik nem szülnek, helyette önző módon a karriert választják, szembemennek a társadalmi elvárásokkal. Idős korukra pedig unokák helyett csak a macskáikat tudják babusgatni. Bizony, Amerikában kulturális és etikai szempontból visszatérni látszik a sötét középkor, amikor a magányosan élő, fura, hóbortos asszonyokat boszorkányoknak tartották, és ha pechjük volt, el is égették őket. A macska pedig, ez a rejtélyes, erős egóval rendelkező állat a boszorkány elengedhetetlen tartozéka volt.
Az őrült macskás nő figurája a „crazy cat lady” karikatúraként épült be az angolszász kultúrába: az érzelmi instabilitást és társadalmi elszigeteltséget jelzi. Vance, illetve később Donald Trump kijelentései tehát egy több száz éves előítéleten nyugszanak. (A címke, amellett, hogy nevetséges és megalázó, szexista is, hiszen macskás férfi akról nem szól a fáma, bohókás agglegénynek lenni teljesen normális dolog.) És erre a diskurzusra bizony sokan vevők az Egyesült Államokban, ahol a fekete nők csak 1965- ben kaptak szavazati jogot.
De vizsgáljuk meg Kamala Harris nevetését! Valóban ritkaság, hogy egy politikus ennyire felszabadultan kacagjon nyilvános eseményeken. (Figyeljük meg például Trumpot, ő szinte soha nem nevet.) Legtöbben az őszinteség és az egészséges önbizalom megnyilvánulásának tekintik ezt, mások viszont az érzelmi labilitás, a bárdolatlanság vagy egyenesen az őrület jeleként emlegetik. Trump rendszeresen a „röhögő Kamala Harrisről” beszél, ellenfele mentális betegségét sugalló beszólásokkal megtűzdelve. „Láttátok, ahogy nevet? Őrült. Tudjátok, a nevetéssel sok mindent elárulhatunk magunkról. Dilis.”
Ez is visszavezet a múltba, amikor a lányoknak azt tanították: hangosan nevetni illetlenség. Még nagyanyáinkat is így nevelték: egy úrinő legfeljebb aprókat kuncog, nem vihog, mint az idióták. A hangos nevetést tehát hisztériával, sőt az elmebajjal is összefüggésbe hozták.
A tekintélyelvű, macsó Trumpot nyilván irritálja ez a felszabadult kacagás. Egy olyan nő kacagása, aki nem milliomos családba született, hanem végigdolgozta az életét, és saját erejéből magasra jutott. Annak ellenére, hogy fekete apától és indiai bevándorló anyától származik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.