Nem okozott meglepetést Robert Kaliňák hétvégi médiaszereplése, a belügyminiszterről bebizonyosodott, hogy nagyon hozzánőtt a miniszteri bársonyszék. Továbbra sem érzi a helyzet súlyát, nem veszi észre, hogy ő már akkor sem maradhatna belügyminiszter, ha a rendőrség egy héten belül elfogta volna Ján Kuciak és barátnője gyilkosát.
Kaliňák kínlódása
Kaliňáknak ugyanis nem elsősorban a gyilkosság kivizsgálása vagy az olasz maffia Kuciak utolsó cikkében ismertetett szlovákiai térnyerése miatt kellene lemondania – bár ez utóbbi önmagában is elég ok lehetne a távozására. Neki most nem azt kellene bizonygatnia, hogy „jelenleg minden erőnkkel azon dolgozunk, hogy megoldjuk a gyilkosságot, felelősségre vonjuk az elkövetőket, a megrendelőket”. Ebben a helyzetben nem mondhatja, hogy „ezt követően fogjuk kezelni az összes többi témát”. Neki erre már nincs ideje. Egyszerűen azért kell mennie, mert belügyminisztersége idején megöltek egy újságírót, és a gyilkosság – a rendőrség által legvalószínűbb verzió szerint is – az újságírói munkájával függ össze.
Ennyinek elégnek kellene lennie ahhoz, hogy a belügyminiszter felálljon a székéből, hiszen ilyen valóban nem történt még Szlovákia modern kori történelmében.
A hétvége után azt is tudjuk, hogy a kormányban Kaliňák távozását csak a Híd követeli. A belügyminiszter nem lenne ilyen magabiztos, ha nem tudná, hogy pártja – és annak elnöke, Robert Fico – nem fogja kezdeményezni a visszahívását. A belügyminiszter távozását az SNS sem fogja követelni, elég egyértelműen elmondták ezt a párt képviselői. E kommentár írásakor még nem lehetett tudni, miről beszél Robert Fico és Andrej Danko vasárnap este a szlovák televízióban, de a Smer és az SNS képviselőinek eddigi megnyilvánulásai azt sejtették, hogy nem Kaliňák lemondásáról.
Az is biztos, hogy egy lépéssel közelebb kerültünk a kormány bukásához, hiszen a Híd a szerdai követelését már határidőhöz kötött ultimátummá változtatta azáltal, hogy bejelentette, jövő héten hétfőn összeül a párt országos tanácsa, és a kormánykoalícióban való maradásról is tárgyalni fog. Egy hetük van Bugáréknak arra, hogy meggyőzzék a két másik pártot – pontosabban elsősorban a Smert és Robert Ficót – Kaliňák menesztéséről. A másik oldalon egy hete van Ficónak arra, hogy felmérje, milyen helyzetben is van a kormánya.
El kell döntenie, hogy Kaliňákhoz vagy a kormányhoz ragaszkodik-e jobban.
Azt is tudatosítani kell azonban, hogy a Híd esetleges kilépésével Kaliňák nem bukik meg automatikusan, miniszterként a helyén marad. A Smer és az SNS még hónapokig elhúzhatja a kormányválságot, az előrehozott választások kihirdetéséhez ugyanis 90 képviselő szavazatára van szükség, vagyis a Smer és az SNS képviselői egy részének is meg kell szavaznia. Eddigi nyilatkozataik alapján a két párt a lehető leghosszabb ideig ragaszkodni fog kormányzati posztjaihoz. Az államfő ugyanis csak bizonyos, pontosan körülhatárolt esetekben oszlathatja fel a parlamentet és írhat ki új választásokat.
A parlament feloszlatásának legrövidebb határideje is három hónap, ha abban az időszakban egyszer sem ülne össze, vagy mindannyiszor határozatképtelen lenne.
Legkésőbb jövő héten kiderül, hogy hosszan elhúzódó kormányválságra számíthatunk-e, vagy gyors minisztercserére. A Hídnak ugyanis más választása már tényleg nincs, mint kitartani Kaliňák leváltása mellett, akár a kormány megbuktatása árán is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.