Ausztria több körzetében megdőlt kedden a májusi hőségcsúcs a korai nyárnak köszönhetően. A legmagasabb hőmérsékletet a Központi Meteorológiai és Geodinamikai Intézet közlése szerint a felső-ausztriai Bad Goisernben mérték: 33,9 Celsius fokot.
Hőségcsúcsok Ausztriában, esőzés Spanyolországban
Ausztria több körzetében megdőlt kedden a májusi hőségcsúcs a korai nyárnak köszönhetően. A legmagasabb hőmérsékletet a Központi Meteorológiai és Geodinamikai Intézet közlése szerint a felső-ausztriai Bad Goisernben mérték: 33,9 Celsius fokot. Az 1948 óta létező mérőállomáson a korábbi rekordot - 32,9 fokot - 2003. május 6-án rögzítették.
Májusi csúcshőmérsékletet jelentettek a stájerországi Leibnitzből (33,6) és Deutchlandsbergből is (33). A stájerországi Bad Ausseeben és a felső-ausztriai Windischgarstenban ugyan nem született új rekord, de a régit mindkét helyen beállította a meteorológiai nyarat megelőző forróság: az előbbi városkában 33,5 Celsius fokot, az utóbbiban pedig 33,3 fokot mutatott a hőmérő. A fővárosban 30 fok körüli volt a hőmérséklet - jelentette Rácz Péter, az MTI tudósítója.
Egy biztos: a keddi volt a legperzselőbb nap az idén. A meteomedia időjárásjelző szolgálat szerint a rekkenő nyárra emlékeztető meleget egy alacsony nyomású légörvény okozta, amely Észak-Afrika felől forró és száraz levegővel árasztotta el Közép-Európát.
Az Ibériai-félszigeten viszont az évszakhoz képest hűvös időjárás uralkodik, kiadós esőzésekkel, ami véget vetett a 60 év óta legsúlyosabb szárazságnak. A Barcelona körül fekvő víztározókban a víz mennyisége elérte a befogadóképesség 44 százalékát; egy hónappal ezelőtt a vízszint alig 20 százalékon állt bennük.
A meteorológia további esőket jósol, a tározókba ömlő folyók szintje pedig jóval meghaladja az átlagot. Ennek dacára a katalán hatóságok nem oldották fel a Barcelona és a környező agglomeráció mintegy 5 millió lakosának vízellátását biztosító szükségrendeleteket. Ezek közé tartozik az a terv is, amelynek értelmében az Ebro folyóból 62 kilométer hosszú csővezetéket fektetnek le a katalán fővárosig.
Németországba is forróságot hozott az Afrika felől érkező légörvény. A déli tartományokban kedden sok helyütt 30 fokra melegedett fel a levegő. Szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a hőség hatására megnövekszik a zivatarveszély, a következő napokban sokfelé lehet nyárias hevességű felhőszakadásokra, sőt jégesőre is számítani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.