Ez is Amerika

Győzelme és hangos ünneplése ellenére sincs könnyű helyzetben a Demokrata Párt, amely a várakozásoknak megfelelően megszerezte a többséget az amerikai képviselőházban a keddi választásokon.

Győzelme és hangos ünneplése ellenére sincs könnyű helyzetben a Demokrata Párt, amely a várakozásoknak megfelelően megszerezte a többséget az amerikai képviselőházban a keddi választásokon. Huszonhét képviselővel több a demokrata, a republikánusok ráadásnak elbuktak hat olyan, a következő elnökválasztások szempontjából kulcsfontosságú államot, mint Colorado, vagy a legutóbbi választásokat eldöntő Ohio. Bár Kaliforniát és Floridát a republikánusoknak sikerült megtartaniuk, George Pataky visszavonulása után New York is újra demokrata kézbe került.

A demokrata sikerből a Szenátusban azonban csak egy sovány döntetlenre futotta. Ráadásul még e döntetlenhez is az kell, hogy a Bush iraki politikájának támogatásáért saját pártja a demokraták – által az előválasztások során megbuktatott, és most függetlenként is befutott Joe Lieberman a demokrata padsorokban foglaljon helyet. ĺgy a hangos demokrata ünneplés inkább próbálja elnyomni a pártbeli agyak zakatolását, hogyan tovább ebben a helyzetben.

Mivel a választási előrejelzések rendre azt mutatták, hogy Irak lesz a vízválasztó, a demokraták a voksolás után is futtatják ezt a témát. Csakhogy a választások előtt a demokrata szakértők egy egész sor különböző gyógymódot javasoltak az iraki gondok orvoslására. Ráadásul, az elemzők nagy része is inkább afelé hajlik, amin egyébként a Fehér Ház már elkezdett dolgozni a James Baker volt védelmi miniszter vezette bizottság égisze alatt. Ez pedig egyrészt az amerikai katonák számának egyszeri növelését, majd a katonai kontingens gondosan tervezett kivonulását fogja minden valószínűség szerint javasolni. A tervek szerint a katonák számának emelése az iraki milíciák lefegyverzését, az előre betervezett kivonulás pedig az iraki kormányt és hadsereget fogja erősíteni, valamint a nemzetközi közvéleményre gyakorol majd jótékony hatást. A republikánus terv célja persze nem más, mint hogy kimenekítse Amerikát az iraki háborúból.

A friss elemzések azonban már arra figyelmeztetnek, hogy nem elsősorban Irak kérdése ösztökélte a szavazókat a demokraták támogatására, hanem a kongresszusban lejátszódó korrupciós ügyek negatív megítélése játszotta a döntő szerepet. Ebben az esetben az iraki témában történő demokrata nyomulás elhibázott is lehet. Mindenestre, a választások történelmet is írtak: először lesz női elnöke az amerikai kongresszusnak a demokrata Nancy Pelosi személyében, először van két független szenátora Amerikának (mindkettő a Demokrata Párt volt tagja) és először választottak a törvényhozásba muzulmán vallású képviselőt – a demokrata színekben induló Keith Ellison Minnesotában legyőzte a republikánusok zsidó származású jelöltjét. Ez is Amerika.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?