<p>Erősödik a tüzelés, durvul a helyzet az Európai Unióban. A Himalájával vetekedő adóssághegyek, az óceáni árkok mélységével egybevethető költségvetési hiányok láttán – német unszolásra – Brüsszel bekeményít. Ha igaz, a görögök nyakára német adóellenőröket küldenek, ami a porosz precizitás és a hellén hanyagság közötti különbséget még kézzelfoghatóbbá teszi, jövőre életbe léphet az úgynevezett fiskális szigorról szóló egyezmény, ami fokozatosan a gazdasági össztermékhez képest legfeljebb 0,5 százalékra mérsékli az éves állami hiányt.</p>
Deficit itt, hiány ott
Ha mégsem, az adott kormány csinos büntetést fizet be a közösbe. A brüsszeli bárd már az elmúlt héten is lecsapott: Magyarországtól minden jel szerint megvonnak 495 millió eurónyi pénzügyi forrást, mivel egyelőre úgy tűnik, jövőre (!) csekély mértékben túllépi a megengedett hiányszintet. Bár Budapest még korrigálhat, a nem hagyományos megoldásokat kedvelő Matolcsy György gazdasági miniszter további megszorításokat, pardon ésszerűsítéseket, átcsoportosításokat rendelhet el, a lépés mégis példátlan.
E héten Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Tanács soron következő ülésén ugyan megmagyarázhatja a mindenkori magyar kormányzat elmúlt 8 éve negatív bizonyítványának okát, ami a pénzelvonás lebegtetését kiváltotta, azonban számunkra inkább az Európai Bizottság ellenérvkészlete lesz fontos. Az, hogy Görögország kudarcából okulva milyen eszközöket vetnek be a deficitek elleni harcba, hogyan akarják megállítani a kreatív könyvelések pénzügyi trükkjeit, a gyakorlatban milyen fékeket húznak be, ha látják, nem javul a pénzügyi fegyelem.
Nálunk a jövő héten parlamenti választások lesznek. Szerencsére a kampány nem a ki osztogatna többet jegyében zajlik, a Gorilla-ügy még az ilyenkor szokványos magyarellenes hecckampány habzását is fékezi. Ha Brüsszel szigora következetes lesz, akkor a választásokból szinte biztosan győztesen kikerülő, osztogatásra egyébként hajlamos Smer számára azt a jelzést küldi: máris nekiláthat az idei állami költségvetés csavarjai behúzásának és a 2013-as büdzsé minden eddiginél feszesebb koncepciója kidolgozásának. Nincs több roncsprémium, szociális cégeknek törté nő osztogatás, könnyedén kezelt hiány. Szlovákia sem áll jól, rövidesen beveri a fejét az adósságplafonba, jövőre pedig az ideihez képest legalább egyharmadával kell lefaragnia a deficitet. Félő, a takarékosságot csak hírből ismerő Smer a problémát úgy oldja meg, hogy nekiugrik a második nyugdíjpillérnek, kétkulcsos jövedelemadót vezet be és extraadókat vet ki a sikeres társaságokra. És akkor még az egyszínű, parlamenti többséggel bíró kormány politikai tobzódásának valós veszélyéről nem is szóltunk. Lehet, hogy a Smer a fenti intézkedéseivel kénytelen-kelletlen csökkenti a költségvetési hiányt, á m a politikai életben várható lépéseivel bizonyosan hozzájárul a demokratikus deficit újbóli kialakulásához.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.