De akkor hová megy a pénz?

<p>Az utóbbi hónap tőkepiaci eseményeit látva sok elemző úgy gondolja, ennek már a fele sem tréfa. Két éve még csak a görög állampapírok váltak eladhatatlannokká, egy éve már az ír és portugál kötvények, és múlt héten pedig Németországnak is kisebb gondjai támadtak államadósságának finanszírozásával.</p>

Mivel nyártól újra recessziós félelmek kerültek előtérbe, az alapanyagok iránt is csökkent a kereslet, így a lefelé tendáló értéktőzsdékhez csatlakoztak az árutőzsdék is. Ami pedig igazán sokakat meglepett az az, hogy a bizonytalan időkben mindig sikeres arany ára az ősz folyamán jelentősen zuhant. Joggal merülhet tehát fel a kérdés: hová fektetnek be a spekulánsok?

A liberális gazdaságpolitikában való csalódás miatt számos közgazdász a több indokolatlannak tűnő eseményben spekulációt vél felfedezni. De még uniós szinten is felmerült, hogy a pénzügyi válság eszkalálódásának egyik oka a hitelminősítők helytelen ítéletei. Reálisan nézve a világot mégis látni kell, hogy a világ mindig így működött, más szóval: nincs új a nap alatt. A három évvel ezelőtti gazdaságélénkítő kamatcsökkentések és az amerikai Fed által alkalmazott kötvényfelvásárlások nagy nyertesei ugyancsak a milliárdos tőkék tulajdonosai voltak, akik az akkor igen olcsóvá lett értékpapírokból jól bevásároltak, és most az ebből származó hasznukat realizálják. Az egész világot átfogó összeesküvésről tehát szó sincs, de önös érdekek érvényesítéséről igen.

Az Európai Unió összeomlásától azért nem kell tartani. Mindenki tisztában van azzal, hogy a jólét záloga a stabilitás. A címben feltett kérdésre közvetlenül ugyan nem lehet választ adni, közvetve viszont elmondható, hogy a tőke mindig oda áramlik, ahol a legjobb a megtérülés. Mivel ezekben a hetekben az általános bizonytalanság lett úrrá, így most a jellemző cselekvés a kivárás.

A terjedő pánikhangulatnak ellenálló közgazdászok azon a véleményen vannak, hogy a helyzet egyáltalán nem olyan rossz. Van ugyan olyan adat, amely valóban aggasztó. Ezek közé tartozik például a fejlett országok eladósodottsági szintje vagy a magas munkanélküliségi ráta, de az unió egészében mégis van gazdasági növekedés. Németország ugyanolyan erős, mint két éve, és a makrogazdasági mutatókat tekintve Olaszország sem áll rosszabbul, mint az elmúlt évtizedben. A gondok most bizalmi természetűek. Valószínű, hogy a spekulánsok nemsokára visszahozzák tőkéjüket és vásárolni fognak, hiszen mindenki jobban akar élni, ők is, a politikusok is és a lakosság is.
Horbulák Zsolt

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?