Cowboyok a politikában

<p>Jókora paradoxon, ugyanakkor nagyon jól jellemzi a szlovák politikai életet, hogy az első és utolsó kommentárom &ndash; amelyet heti rendszerességgel ennek a lapnak írtam &ndash; egyaránt a főügyész ki nem nevezéséről szól. Holott közben eltelt 16 hónap.</p>

 

Az egyetlen újdonság, ami azóta történt, az Alkotmánybíróság friss döntése, melyben az alkotmány vonatkozó rendelkezéseit értelmezte. Az is jellemző, hogy magának az értelmezésnek azonnal több értelmezése látott napvilágot. Még nagyobb lett a sötétség ott, ahol az Alkotmánybíróságnak fényt kellett volna gyújtania. Ezt támasztják alá az előző kormánykoalíció azon politikusainak nyilatkozatai, akiknek támogatásával Jozef Čentéšt főügyésszé választotta a parlament. Daniel Krajcer: „Reményeink szerint az államfő mihamarabb kinevezi Jozef Čentéšt”. Pavol Hrušovský: „Elvárjuk, hogy az államfő gyorsan cselekedjen”. Bugár Béla: „Örülök, tulajdonképpen elmondhatjuk, hogy nekünk van igazunk”. Ez mind szép. De mivel az Alkotmánybíróság döntése ennek éppen ellenkezőjéről szól, kész csoda lenne, ha Ivan Gašparovič kinevezné Jozef Čentéšt. Röviden: vesztettek azok, akik azt állították, hogy az államfő köteles kinevezni a parlament által megválasztott jelöltet – a bíróság szerint nem köteles. Ez a lényeg, a többi – milyen körülmények között utasíthatja el, erről értesítenie kell a parlamentet, az indokok nem lehetnek személyesek, és megfelelő időn belül kell döntenie – szóval ez mind csak duma. A „feltételek” játszva teljesíthetőek, tehát Jozef Čentéš nem lesz kinevezve – mégpedig összhangban az Alkotmánybíróság döntésével. De nem magával az alkotmánnyal. Az Alkotmánybíróság hatásköre értelmezni az Alkotmányt, de a testület szintén köteles azt tiszteletben tartani. Megítélésem szerint nem tartotta tiszteletben – az Alkotmány ugyanis nem írja elő, hogy az államfő köteles megindokolni döntéseit: joga és kötelessége dönteni, de nem köteles indokolni. Erről szóló fejezetet nem találni az Alkotmányban, ami azt jelenti, hogy az Alkotmánybíróság nem értelmezte, hanem kiegészítette az alaptörvényt. Ezt pedig nem teheti, pontosabban az Alkotmány ezt egyenesen megtiltja. Az Alkotmánybíróság ebben az összetételben végérvényesen a szlovák cowboypolitika részévé vált. Tisztelet a kivételnek – tehát azoknak a bíráknak, akik nem szavazták meg ezt a döntést.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?