Čaploviči oktatáspolitika

<p>Korai a második Fico-kormány komplex értékelésébe fogni, de minden jel szerint a leggyengébb láncszem Dušan Čaplovič oktatási miniszter. A kormány népszerűsége továbbra is az egeket ostromolja, s az egyetlen tárca, amellyel szemben nyíltan megjelenik az elégedetlenség, az oktatási minisztérium.</p>

Čaplovič sikertelensége mögött tutyimutyisága is meghúzódik, hiszen más reszortokhoz képest elenyésző számú korrupciós ügye ellenére gyengül a pozíciója. 10 ezer eurót éppen virágokra költeni mégis csak snassz!

A hiba valószínűleg a miniszter erélytelenségéből fakad. Az ígéreteit egyszerűen nem képes betartani. Fogadkozott, hogy újabb felsőoktatási intézmény megnyitását sosem fogja engedélyezni, szeptemberben mégis új egyetem nyitja meg kapuit. A kisiskolák bezárásának terve nemcsak a valószínűleg állásukat elvesztő pedagógusokat hangolja ellene, hanem az érintett települések polgármestereit és lakóit is. Pontosan ezt az elvet akarja érvényesíteni, amikor 30-as létszámú első osztályok nyitását szeretné bevezetni.

A sort még lehetne folytatni, ha nem találnánk olyan példát is, amikor a rendszerbe van beépítve a pazarlás és az alkalmazható szankciók teljes gyengesége. A húsz állami felsőoktatási intézmény rektora közül csupán öt tett eleget vagyonbevallási kötelezettségének. Van köztük a rektori széket éppen elfoglaló, alig 37 éves fiatalember, idős professzor, de magyar egyetemet igazgató rektor is. E kötelesség elmulasztása esetén ugyan vannak szankciók, de az illetékes egyetemi szenátusok aligha fognak fellépni uraik ellen, a minisztérium pedig formailag sem illetékes. De a leadott vagyonbevallásokban sincs köszönet, az adatok legfeljebb az általános iskolai tanítók anyagi helyzetének felelnek meg. Mindez viszont kontrasztban van a szintén nyilvánosságra hozott fizetésekkel: néhány rektor bevétele kétszerese a miniszterelnökének. Az ügy tipikus példája a következménytelenségnek és törvényfelettiségnek. Čaplovič a gyengékkel szemben szigorú, a hatalmasok előtt meghajol.

A felsőoktatás rendszere olyan bonyolult, hogy csak az évek óta benne levők látják át. Az iskolaügyben sok pénz mozog, és szinte kizárólag állami forrásból. Egy gyenge egyetem megszüntetésével meg lehetne oldani a kisiskolák pénzhiányát. De mégsem ez történik. Azokat bezárják, miközben új egyetem születik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?