A Magyar Tudományos Akadémia függetlenségét féltik a kutatók. A kormány az egyetemeken szerzett nagyobb ellenőrzés után az akadémiát veszi célba.
Akadémiai térfoglaló
Az MTA Jogi és Igazgatási Főosztálya e-mailt kapott az új, Palkovics László vezette Innovációs és Technológiai Minisztériumtól (ITM), melyben arra kérik az akadémia jogi főosztályát, hogy véleményezzenek egy törvénymódosítási javaslatot, amely a kutatóhálózat működéséhez szükséges anyagi forrásokat az új minisztériumhoz rendeli.
A dologban – egyebek mellett – az a végtelen cinizmus, hogy a választ 54 percben belül kérték, úgy, hogy korábban nem történt előzetes egyeztetés.
Az MTA idei 40 milliárd forintos támogatásának több mint kétharmada landolna a minisztériumnál jövőre. Az akadémia ragaszkodik a függetlenségéhez, és azt kéri, hogy erről a törvényjavaslatról, ebben a formában, ne szavazzon az Országgyűlés.
Lovász László, az MTA elnöke, úgy nyilatkozott, attól fél, hogy elindul a kutatók elvándorlása. Az elnök ma folytatja a tárgyalást Palkoviccsal, az ITM vezetőjével. A cél továbbra is a kutatói szabadság megőrzése. Az akadémia nem szeretné politikai ügyként kezelni a témát, és nem tartja számon a kutatók, alkalmazottak „világnézeti vagy politikai elkötelezettségét”, és a „tudományos közösségben mindenkit tudományos teljesítménye alapján ítélnek meg” – fogalmazott az MTA Kommunikációs Főosztálya.
A kormány tervezete ellen tiltakozik a Stádium 28 Kör (a Magyar Tudományos Akadémia doktorai és akadémikusai) is. A nyilatkozatukban úgy fogalmaznak, hogy a CEU-ügy után ez újabb súlyos támadás a tudomány autonómiája ellen. Csányi Vilmos etológus, biológus, a Stádium 28 Kör tagja szerint „az akadémiának már korábban a sarkára kellett volna állnia. Sokkal határozottabban kellett volna a saját álláspontját képviselnie, akkor talán el se jutottunk volna ide.”
Az akadémia liberális, „gyanús” kutatóit listázta a Figyelő hetilap, amely korábban, botrányos módon, az állítólag Soros György szolgálatában álló civilekkel tette ugyanezt.
A névtelen szerző fényképes névsorolvasást tart, melyben az „ideológiavezérelt” kutatókat gyűjti össze. A lap problémásnak tartja, hogy feltűnően sok a gendertéma az akadémián, ehelyett szerinte olyan témákkal kellene foglalkozni, mint a demográfiai krízis megoldása vagy a gyermekvállalás elősegítése.
Az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpontja nyilatkozatot tett közzé, melyben azt írja, hogy büszke a kutatóira: „Büszkék vagyunk rájuk, függetlenül attól, hogy a határon túli magyarok helyzete, a társadalmi egyenlőtlenségek, speciális helyzetű társadalmi csoportok, a közpolitika intézményeibe vetett bizalom vagy a sajtószabadság érvényesülése terén folytatnak felfedező kutatást.”
„Konkrétan mostantól mi is elkezdjük a bőrünkön érezni a NER-t” – mondta az Abcúgnak egy kutató.
Khm. Jó reggelt!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.