Adócsökkentési fáziseltolódás

<p>Úgy tűnik, megtalálták a kiutat Görögország újkori történetének legmélyebb válságából. Giorgosz Mavraganisz pénzügyminiszter szerint a dél-európai országnak általános adócsökkentésbe kellene kezdenie.</p>

Azt már a független elemzők is észrevették, hogy a hármak (Európai Bizottság, Európai Központi Bank, IMF) által ajánlott gyógymód nem igen segít Görögországnak kilábalni a válságból, sőt, a megszorítások inkább hatványozzák a problémákat.

A kétsebességű unió szókapcsolat néhány éve került be a köztudatba, negatív tartalommal. Arra utal, hogy az uniót nem szabad erősebb és gyengébb részre osztani, a lemaradókat nem lehet magukra hagyni. Az euróválság mostani fázisa is ennek a koncepciónak a folyománya, a fejlettek az eurósánc és kötvényvásárlás formájában támogatják a szegényebbeket. Az elmélet szép, de a gyakorlat mégis más. Ki a fejlett és ki támogat kit? Ez a két kérdés nem magától értetődő. Brüsszelből úgy tűnhet, hogy a fő adakozó Németország, amely mögött ott áll Hollandia és Finnország. Az unió nyugati közvéleménye is osztja ezt a felfogást. Az valahogy elsikkad, hogy az egyensúly fenntartására a Duna menti államok komoly intézkedéseket foganatosítanak. Jelenleg Szlovákiában milliárdos megszorításokat fogadtak el, amelyek a társadalom szinte valamennyi rétegét érintik, hogy pontosan megfeleljenek a Brüsszel által lefektetett követelményeknek, többek között az Európai Stabilitási Mechanizmusban való részvételnek. A görögök ellenben adócsökkentésen gondolkoznak. A helyzet akár emlékeztethet a nyolc évvel ezelőtt kialakult szituációra is. Annak idején német részről kritika érte Szlovákiát, hogy bevezette az egyenadót. Akkor elhangzott a vád, hogy a nyugati tagállamok adófizetői által feltöltött uniós alapok olyan gazdaságot finanszíroznak, amely adóversenyre kényszeríti a német vállalatokat. Most mintha valami hasonló alakulna ki, egyetlen különbséggel. Az eurózóna keleti tagállamainak is aktívan részt kell venniük Görögország segélyezésében, amely 31 éve tartó EU-tagsága óta folyamatosan haszonélvezője az uniós forrásoknak, miközben azóta sem képes felzárkózni, bár a bérszínvonal tekintetében jócskán megelőzi Szlovákiát.

A német közvélemény ugyan háborog a görög támogatások miatt, de a német gazdaság haszonélvezője a gyenge államok eurozóna-tagságának. Nem így Szlovákia, amely egyelőre csak a közös teherviselésre jogosult.

Valóban kialakulóban van a kétsebességű unió, de ez nem észak–dél, hanem kelet–nyugat viszonylatában kezd kirajzolódni.

Horbulák Zsolt

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?