A nyelvtörvény utóélete

<p>Az államnyelvtörvény módosításának elfogadása után a szlovákiai magyar politikusok siettek bejelenteni, hogy az új jogszabályt megtámadják az Alkotmánybíróságon. Ehhez azonban először tüzetesen át kellene tanulmányozniuk a taláros testület 1997-ben hozott döntését.</p>

Ugyanis az utóbbi két hétben mindkét párt politikusai többször tettek olyan kijelentéseket, melyekből kiviláglik, hogy az 1997-es határozatot nem olvasták. Például elmondták, hogy a bírságokról szóló rendelkezést a kassai székhelyű bíróság egyszer már alkotmányellenesnek ítélte. Ez azonban nem igaz, ellenkezőleg: a testületnek nem volt a bírságok kiszabása ellen semmilyen kifogása. Ilyen szakmai bakival indítani egy életbevágóan fontos kezdeményezést már-már dilettantizmusra vall.

Arról nem is beszélve, hogy a legtöbb magyar politikus (főleg Magyarországon) mintha most vette volna észre, hogy Szlovákiában érvényben van egy államnyelvtörvény elnevezésű jogszabály. Pedig azt már 1995 novemberében elfogadták, most csak „javítottak” rajta. Azokból a rendelkezésekből, amelyeket a politikusok most bírálnak, sok már a régi nyelvtörvényben is benne volt. Nyolc év alatt nem zavart a törvény senkit?

A legnagyobb baj az, hogy 1997-ben az Alkotmánybíróság a beadvány huszonhat pontjából huszonötöt elutasított, és gyakorlatilag mindenben a törvény beterjesztőjének – vagyis az államnak – adott igazat. Beleértve azt a sarkalatos pontot is, hogy a szólásszabadságnak és az információhoz való hozzáférhetőség jogának nincs kisebbségjogi vetülete. Tehát automatikusan a többség (illetve az „állam”) nyelvén való megnyilvánulást kell érteni ezen emberi jogokon. Persze, az állam nem olyan gonosz, mint ahogy első pillantásra tűnik, hiszen a nemzeti kisebbségek számára kijelölt egy külön cikkelyt az alkotmányban. Ez pedig arról rendelkezik, hogy ők is élhetnek az anyanyelvi megnyilvánulás jogával, igaz, nemcsak úgy, ahogy kedvük tartja, hanem az állam (többség) által meghatározott korlátok között. Ezt a „kegyet” nevezi az Alkotmánybíróság pozitív diszkriminációnak. Összefoglalva: az Alkotmánybíróság álláspontja az, hogy Szlovákia nemzetállam, amelyben a szlovák nyelv elsőbbrendűsége természetes, megkérdőjelezhetetlen axióma, ez pedig így van rendjén. Mégis – más nemzetállamokkal ellentétben – a szlovák állam a nemzeti kisebbségeihez a pozitív diszkrimináció elve szerint viszonyul, hiszen lehetővé teszi számukra identitásuk bizonyos fokú ápolását.

No de unalmas az élet fordulatok nélkül: néhány évvel később ugyanaz az Alkotmánybíróság hatályon kívül helyezte az antidiszkriminációs törvény azon passzusát, amely a nemzeti és etnikai kisebbségekhez tartozó személyek esetében megengedte volna a hátrányos helyzetből fakadó egyenlőtlenség kiküszöbölését, tehát a pozitív diszkriminációt. Ekkor a bíróság úgy határozott, hogy a pozitív diszkrimináció ellentétes az alkotmánnyal.

Ember legyen a talpán, aki ezen kiigazodik. Akár hidas, akár emkápés az illető. (Petőcz Kálmán)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?