Kemény harc vár a fapadosokra

A fapados légitársaságok utóbbi években tapasztalható felfutásának köszönhetően ma már minden eddiginél olcsóbban lehet berepülni Európát. Szlovákiából vagy Magyarországról például nyártól csaknem tíz diszkont vállalat szállítja ügyfeleit olcsón huszonhárom európai célállomásra.

Míg azonban az utasok a verseny legnagyobb haszonélvezőinek számítanak, addig a cégek a túlélésért küzdenek egymással. Ők is tisztában vannak vele: amilyen könnyű volt számukra az indulás, oly hirtelen jöhet el a vég is.

Szakértők szerint a diszkont légitársaságok elszaporodásának oka elsősorban a relatív alacsony költségvonzat volt, a vállalkozást esetenként már 5–8 millió euróval is be lehetett indítani.

A legnagyobbnak tűnő tételt, a repülőgép-vásárlással vagy -bérléssel járó kiadásokat az élelmesebb vállalkozók a minimálisra tudták redukálni.

Az egyesült államokbeli Arizonában a sivatagban százával rostokoló repülőgépek tulajdonosai például ma is gyakorlatilag ingyen bocsátják masináikat a nagy terveket szövögető jelentkezők rendelkezésére, ha azok vállalják a gép fenntartásának, biztosításának és javításának költségeit.

A Ryanair a repülőtereknek fizetett díjakat is kompenzálni tudta, az általában nagy költséggel járó értékesítési csatornákat pedig egy relatív alacsony költséggel fenntartható internetes portállal helyettesítették.

A hagyományos légitársaságoknál történt tömeges elbocsátások miatt a személyzet ma már a korábbinál olcsóbban hajlandó tudását áruba bocsátani, az EasyJetnél például a továbbképzést és az egyenruhát is a dolgozók fizetik.

A marketingbe szintén nem szükséges vagyonokat ölni, hiszen egy ügyes vezetés a sajtót igénye szerint felhasználva ingyen is nagy hírverést csaphat cégének, amint ezt a harsányságáról ismert Ryanair-vezér, Michael O’Leary esete is példázza.

A fapadosok sikersztorija azonban a végéhez közeledik: a piac telítettsége és a fokozott verseny miatt Európában számuk 50-ről 20-ra redukálódhat három éven belül – vélik a bennfentesek. Azt még senki nem tudja, melyek lesznek azok, amelyek tönkremennek, de szakértők biztosra veszik, hogy már az idei nyarat sem fogja mindegyikük túlélni.

A Wizz Air az első magyar tulajdonban lévő diszkont légitársaság, amely június végétől Budapestről hét városba – Londonba, Barcelonába, Athénba, Rómába, Párizsba, Prágába és Katowicébe szállítja ügyfeleit a magyar, illetve a szlovák fővárosból. A budapesti központú Wizz Airt 2003 szeptemberében jegyezték be a brit cégjegyzékbe, ezután a vállalat Magyarországon és Lengyelországban alapított leányvállalatokat.

A Wizz Air Hungary Kft. 97 százalékban a Wizz Air Ltd. tulajdonában van, három százalékot pedig a Swing Management Co. birtokol. A vállalatot alig egy év alatt állította fel a Malév volt vezérigazgatója, Váradi József és a nemzeti légitársaságtól vele együtt távozott öt vezető. A cég első járatai egyébként május 19-én a lengyelországi Katowicéből szálltak fel.

A Wizz Air szándékának komolyságát jelzi, hogy a Debis-Air-Finance nevű lízingtársaságon keresztül már húsz repülőgépet rendelt az Airbustól. A cég hat repülőgéppel kezd és év végéig további hárommal bővíti flottáját, majd pedig évente tíz új Airbus 180-ast állít forgalomba. Az első, 180 üléses gépet május elején Berlinben adták át. A vállalat ebben az évben összesen 10 millió helyet kínál majd fel járatain, és ilyen szempontból Kelet-Közép-Európa legnagyobb diszkont légitársaságává kíván válni.

Az EasyJet már Magyarországon is jelen van, jelenleg Berlinbe, Dortmundba és Londonba lehet járataival eljutni. A britek az idei évben a német piacot kívánják meghódítani, Berlin-Schönefeldből 13 járat elindítását tervezik, a nyár folyamán pedig dortmundi és köln-bonni bázisukat is kiépítik.

A cég még 2002 őszén rendelt meg 240 gépet az Airbus európai repülőgépgyártó óriástól, idén pedig további 20 monstrummal növeli flottáját. Bár a vállalat a 2003–2004-es üzleti év első felében 40 milliós veszteséget halmozott fel, szakértők szerint hosszú távon a nyertesek táborát bővíti majd. „Történetünk legnagyobb piaci offenzíváját kezdjük el” – jelentette be még április elején Ray Webster, a cég vezére, majd hozzátette: „Nem csodálkoznánk, ha néhány vetélytársunk elhullana út közben.”

Az Air Berlin német diszkont légitársaság, amely jelenleg öt célállomásra – Mallorcára, Berlinbe, Hamburgba, Münchenbe és Londonba – repíti ügyfeleit Budapestről, partnerek révén próbálja erősíteni helyzetét, a Germaniával és Niki Lauda légitársaságával; a Nikivel már eddig is sikeresen működött együtt. A cég vezetője, Joachim Hunboldt újabb tőkecsoportok bevonásával próbálna terjeszkedni a piacon és tőzsdére kívánja vinni a cégét. Szakértők szerint ennek bekövetkezte azonban a közeljövőben nem valószínű.

Az Air Berlin egyébként az utóbbi időkben is viszonylag jó eredményeket produkált. Kérdéses, mennyire tud helytállni például a mallorcai vonalon tapasztalható fokozott versenyben, amelybe legújabban egy hagyományos légi óriás, a Lufthansa is beszállt.

A másik jelentős német diszkont légitársaság, a Germanwings az első között jelent meg a magyar piacon, jelenleg Köln-Bonnba és Stuttgartba közlekedtet járatokat a magyar fővárosból. A Friedrich-WilhelmWeitholz által vezetett fapados idén áprilisban már nyereségről számolt be, és a jövőben célorientáltan kívánja bővíteni kínálatát. A vezér emellett szeretné megszerezni a világ egyik legnagyobb turisztikai konszernjének, a Thomas Cooknak a légiflottáját, a Condort. Witholtz tervei szerint a Condor gépei a jövőben a Germanwings charterjárataiként működhetnének. A terv megvalósulását mindenesetre megkönynyítheti, hogy annak vezérigazgatója, Ralf Teckentrup annak idején jelentős szerepet játszott a Germanwings megalapításában.

A versenyben lévő ötven fapados előtt már óva intő jelek is sorakoznak. Idén januárban a JetMagic diszkont légitársaság omlott össze egy évi működés után, legutóbb pedig az ír JetGreen Airways dobta be a kulcsot. Utóbbi vállalat indulása után egy héttel kénytelen volt leállítani működését, mintegy 40 ezer eladott jegyet nem tudott visszafizetni, 400 utasát pedig sorsára hagyta a spanyol tengerparton. Ha a jóslatok beteljesülnek, nyár végéig számos diszkont légitársaság juthat a pórul járt írek sorsára... (o, szl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?