Ha gépkocsival utazunk külföldre

Megkezdődött a nyári szünet, így a napokban egyre többen indulnak szabadságra saját gépkocsijukkal. A nagy utazás előtt azonban nem árt, ha utánanézünk, milyen közlekedési szabályok érvényesek az egyes országokban.

Mielőtt útra kelnénk, nem árt megismerkedni a célországokban érvényes közúti szabályokkalM. Cibulková és V. Pilc illusztrációs felvétele Akik az utazási irodák kínálta autóbuszos nyaralás helyett inkább saját autóval indulnak útnak, jobb, ha elővigyázatosak. Ellenkező esetben könnyen előfordulhat, hogy a nyaralásra szánt zsebpénzt már útközben elköltjük a helyszíni bírság kifizetésére.

A fényvisszaverő mellény, melynek használata hamarosan Szlovákiában is kötelező lesz, az európai országok többségében már a gépkocsi alapfelszereléséhez tartozik. Ausztriában, Olaszországban, Spanyolországban vagy Portugáliában már kötelező. Az osztrák rendőrök például 36 euróval (megközelítőleg 1400 korona) büntethetik azt, akinek autójában nincs mellény. Legjobb, ha a mellényt a kesztyűtartóban tároljuk, Ausztriában ugyanis autópályán vagy településen kívül vezető úton tilos nélküle kiszállni az autóból. Olaszországban például ellentmondásos a mellény használatát előíró jogszabály: a mellény itt nem tartozéka az autó alapfelszerelésének, így a rendőr nem kérheti számon – ennek ellenére, ha valaki mellény nélkül száll ki egy lakott területen kívül lévő országúton az autóból, azt bizony megbüntethetik.

Az egyes országok általában nem szabják meg pontosan, hány mellény tarozik kötelezően egy gépkocsi alapfelszereléséhez; a rendőrség szerint biztonsági okokból legalább kettő szükséges. Spanyolországban például minden utasra egy fényvisszaverő mellényt kell használni. Ha például öten utaznak, és a gépkocsi elromlik, csak akkor szállhat ki mindenki az autóból, ha mellény van rajta.

Szlovákiába legfeljebb 200 koronába kerül a mellény. Az Európai Unió tagállamaiban hatályos jogszabály értelmében a mellényeken legalább két vagy több fényvisszaverő sávnak kell lennie. A mellények színe pontosan nincs meghatározva, leggyakrabban rikító sárga, piros, kék és zöld színben készítik – Szlovákiában más színben nem is kapható.

Magyarországon nem kötelező a mellény használata. A rendőrség ráadásul különböző közúti ellenőrző akciók keretében a szabályosan közlekedő sofőröknek osztogatja a mellényeket. A rendőrség szerint a sofőrök már megtanulták, hogy ha nem viselik, nem a rendőrség eszén járnak túl, hanem saját egészségüket és életüket teszik kockára.

A közlekedési szabálysértésért Magyarországon akár 150 ezer forintos büntetést is kiszabhatnak bírósági eljárás során, a helyszíni bírság 500-tól 10 ezer forintig terjed. A bírság mellett Magyarországon egyfajta pontrendszeres büntetés is létezik. Minden szabálysértésért pontokat osztanak ki a rendőrök (egy kihágásért legfeljebb kilenc pontot kaphat).

Ha valaki két éven belül 18 pontot gyűjt be, vagy túllépi ezt a határt, hat hónapra elkobozzák jogosítványát, és új alkalmassági vizsgát kell tennie. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?