Felszálló ágban a légi közlekedés

Hazánk óriási fellendülést vár a légi közlekedésben. Erre minden esély megvan, hiszen a napokban két újabb légitársaság is megvetette a lábát, és várhatóan idén jelentősen megnövekszik a pozsonyi reptér forgalma is. Budapesten pedig fapados invázió kezdődött. A Ferihegy 1-es terminál már nem győzi fogadni a gépeket, így ideiglenes megoldásokat keres a repteret üzemeltető társaság.

A héten jelentette be az Austrian Airlines és a Lufthansa légitársaság, hogy a pozsonyi M.R. Štefánik reptérről megindítja rendszeres járatait. Az osztrák légitársaság 2500 koronás ártól viszi az utasokat Párizsba, Londonba, és Brüsszelbe (heti 25 alkalommal). A 75 országban jelen lévő német Lufthansa pedig napi 2 alkalommal viszi utasait Münchenbe. A szlovák érdekeltségű SkyEurope fapados légitársaság pedig menetrendszerű járataival Londonba, Párizsba, Milánóba, Amszterdamba, Barcelonába, Varsóba, Rómába, Palma de Mallorcába, Velencébe, Dubrovnikba, Zürichbe és Stuttgartba szállítja utasait. A SkyEurope már Budapesten is megvetette lábát, és az egyik legnépszerűbb fapados társaság volt 2003-ban – gépei 75 százalékos kihasználtsággal szálltak fel Ferihegy 1 repülőtérről.

Pozsonyból az előző évben megközelítőleg félmillió utas szállt fel, és a szakemberek szerint ez a szám várhatóan két-három éven belül megduplázódhat, egyesek szerint a másfélmilliós szám sem elképzelhetetlen. Ugyanakkor a reptér jelenlegi állapotában nem alkalmas ennyi utas kiszolgálására, ezért az új befektető (lásd. Eladják a pozsonyi repteret írásunkat) várhatóan új terminállal és épületekkel bővíti a szlovák légikikötőt. A pozsonyi reptér népszerűségének egyik oka, hogy nagyon közel van a bécsi reptér, ahonnan szinte az összes nagyobb városba el lehet jutni. Ugyanakkor sokan azt állítják, hogy az osztrák légikikötő nagyon drága, azért választják inkább a pozsonyi repteret. Ebben többen nagy üzletet látnak, ennek első jele, hogy az autóbusz-társaságok szinte óránként indítanak járatokat a két repülőtér között. Összehasonlításképpen: Prágából tavaly 7, míg Bécsből 12 millió utas szállt repülőbe. Míg Pozsonyban csak most telítődik a reptér, addig Budapesten a Ferihegy 1 már régen kinőtte magát, így a Ferihegy 2-n több fapados társaság kénytelen fizetni olyan szolgáltatásokért is, amelyeket nem használ ki (éppen az ilyen „felesleges”, vagy „luxusszolgáltatások” elhagyása miatt tudják alacsonyabb áron kínálni a repülőjegyeket). Az olcsó jegyárakkal operáló fapados társaságok többsége ugyanis olyan eszközökkel él, mint a diszkontáruházak. A fapadosok nem csupán a repülőtéri és a fedélzeti kiszolgálás elhagyásával spórolnak. Olcsóbb, félreeső reptereket használnak, ami az utasok transzferköltségeit növeli.

A nagy légitársaságok a fapados invázió előtt a vészharangot kongatták, mondván, hogy a diszkonttársaságok tőlük viszik el a forgalmat. Nos, a tapasztalatok mást mutatnak, nevezetesen hogy a fapados gépekkel utazó közönség valószínűleg sosem utazott volna „normál” áron a nevesebb légitársaságokkal. A fapadosokkal utazók ugyanis a hosszú buszos utazásokat cserélik le olcsó repülőjegyre.

Egy felmérés szerint márciusban diszkont jegyárakkal dolgozó két cég is megelőzte a kontinentális utasforgalom tekintetében a legnagyobb európai hagyományos légitársaságot, a British Airways-t.

A brit easyJet fapados légitársaság az előző év azonos időszakához képest az utasforgalom 16,6 százalékos növekedéséről számolt be a márciusi adatokat ismertetve. Eszerint az elmúlt hónapban a cég 1,997 millió utast szállított. Ezzel a teljesítménnyel megelőzte a legnagyobb európai hagyományos légitársaságot. A British Airways márciusban „csak” 1,933 milliós utasszámot regisztrálhatott európai forgalmában.

A hagyományos légitársaságok – köztük a Malév is – felvették a versenyt az egyre népszerűbb „fapadosokkal”. A légitársaságok jegyeinek egy kis százaléka gyakorlatilag eladhatatlan. Nos, az új kampányok arra épülnek, hogy ezeket a jegyeket „fapados áron” kínálják azoknak az utasoknak, akik vállalják az ezzel járó „rugalmasságot”.

Az fapados ír Ryanair januárban még csökkenő profitot jósolt magának az idei évre. Mégpedig azért, mert illetékesei úgy vélték, hogy a forgalomnövekedés nem lesz képes kompenzálni a jegyárak átlagosan 11 százalékos csökkentését. Ezzel szemben most az ír cég az egy évvel ezelőtti azonos időszakhoz képest 51 százalékos utasszám-emelkedést jelentett – 2,14 millió utasra – a márciusi forgalmáról. Ezzel a teljesítménnyel a Ryanair természetesen szintén túlszárnyalta a BA európai utasforgalmát.

Brit szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a piac lendületes növekedése ellenére már az idén számítani lehet az első csődökre. Egyes számítások szerint Európa mindössze öt diszkonttársaságnak biztosít elegendő nagyságú teret. (i, mh, szl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?