Kedvező viszonyok között repülhet az Airbus repülőgépgyártó: jelentős megrendeléseket kapott Kínából, s elhárult az utolsó akadály az új szuper-utasszállító, a múlt héten bemutatott A380-as gyártásának megindítása elől.
Átstartolás – Airbusfejlesztések
Ez persze még mindig csak mintegy negyede az örök ellenlábas amerikai Boeing által Kínának szállított gépek számának, de hogy az EADS 80 és a brit BAE Systems 20 százalékos tulajdonában lévő Airbus felszálló ágban van ezen a piacon is, az vitathatatlan. Összességében pedig éppen ott tart, hogy 2003 után tavaly másodszor is túlszárnyalta amerikai vetélytársát: 320 gépet adott el a Boeing 285 darabjával szemben.
Az év első háromnegyedében 1,38 milliárd euró nyereséget elkönyvelt Airbus két fontos állomást – illetve az egyik esetben inkább akadályt – tudhat a háta mögött. Az EADS igazgatótanácsa (it) a minap döntött arról, hogy megkezdik a Boeing–7E7 versenytársának szánt, nagy távolságokat repülni képes, háromszáz személyes A350-es gép gyártását. Ennek néhány alkatrészét – az ugyancsak a kancellári látogatás során nyilvánosságra került előzetes tervek szerint a darabok mintegy öt százalékát – Kínában szeretnék gyártatni, ami persze rögtön újabb megrendelések záloga is.
Kedvező fordulat volt az is, hogy sikerült megegyezni a hamburgi gyárhoz tartozó leszállópálya megnagyobbításáról, s így végleg elhárult minden akadály az A380-as szupergép németországi gyártása elől is. Az A380-as az Airbus Industries leendő büszkesége, első repülésére valószínűleg márciusban kerül sor. Gyártására Hamburg mellett új szerelőcsarnokot építettek, és bővítik a leszállópályát is, hogy az 555 utas szállítására alkalmas óriásgép – amelynek előszerelését Toulouse-ban, teljes belső kialakítását a hamburg-finkenwerderi gyárban végzik majd – le és fel tudjon szállni.
A leszállás sokáig bizonytalannak tűnt Hamburgban. A 3200 méteres kifutópálya útjában ugyanis néhány gyümölcsös, egy evangélikus egyházközségi ingatlan és pár hétvégi telek állt. A tulajdonosok egy része hajlandó volt megegyezni, vagyis eladni területét, mások viszont ellenálltak. Már-már úgy látszott, a hamburgi városi szenátusnak nem marad más választása, mint megpróbálkozni a hosszadalmas és politikai bonyodalmakkal járó kisajátítási eljárással, több ezer munkahely sorsa forgott ugyanis kockán. Tavaly év végén aztán a legnyakasabb gyümölcstermesztő, az ellenállás addigi jelképe, váratlanul beadta a derekát, megegyezett a várossal, valamint az Airbusszal, és 2 millió euróért megvált 38 hektárjától.
Aligha örült a németországi akadály elhárulásának az Airbus franciaországi társtulajdonosa. Ha ugyanis nem sikerült volna a hamburgi terjeszkedés, az A380-asnak csak egyes főegységeit gyártották volna a németek, és a teljes összeszerelés Toulouse-ba került volna. Ott nem okoz gondot akár négyezer méteresre is megnövelni a kifutópályát, ami nemcsak az A380-as normál változata, hanem a teherszállító s a későbbiekre tervezett, ezer utasnál többet is felvenni képes „nyújtott” gép számára is elegendő. ĺgy azonban marad a munkamegosztás: a jövő év elejére tervezett gyártáskezdés után Toulouse-ból is és Hamburgból is indulhatnak majd a vevőkhöz az új szupergépek. Egyebek között Kínába is: ugyancsak Schröder pekingi látogatása kapcsán került szóba, hogy Kína szívesen vásárolna az A380-asokból is, különös tekintettel a 2008-as olimpiára. (hvg.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.