<p>A magyar férfi kézilabdaválogatott a bronzmeccsen 33:26-ra kikapott a horvátoktól, így a negyedik helyen végzett a londoni olimpián.</p>
Mocsai: erőn felül teljesítettünk
A lelátókon a vereség ellenére is zengett a „Szép volt, fiúk!”, a Mocsai-csapat a 4. hellyel káprázatos eredményt ért el.
A bronzmeccs
A magyar csapat nagyon közel járt az éremhez – pénteken. A svédek az elődöntőben verhetőek voltak, nagyon kevésen múlt, hogy nem a magyar válogatott került a döntőbe, s akkor története legnagyobb olimpiai sikerét érhette volna el. De az elődöntőt a svédek nyerték, ráadásul megsérült a meccs legjobb embere, Császár Gábor, aki nemhogy a bronzmeccsen nem játszhatott, de hosszú lábadozás vár rá. Hiánya nagyon érezhető volt a horvátok elleni találkozón, s bár Nagy László egy fokkal jobban játszott, mint két nappal korábban, a 43%-os helyzetkihasználás nagyon kevés egy ilyen kaliberű játékosnál. A horvátok egyértelműen jobb csapat voltak, s az első félidőben a bírók is megtámogatták őket egy kicsit, három gyors kiállítást ítélve a magyarok ellen (ebből kétszer Nagyot szórták ki – a visszajátszás megmutatta, hogy egyszer teljesen indokolatlanul –, ami a világklasszis átlövő későbbi játékát is visszavetette). Cupic és Lackovic brillírozott, Duvnjak is jól játszott, míg a magyaroknál talán csak a hétgólos Harsányi Gergely nyújtott átlagon felüli teljesítményt. A második félidő elején ugyan a magyarok feljavuló védekezésüknek köszönhetően feljöttek mínusz hétről mínusz háromra, de a horvátok idővel megtalálták az új felállás ellenszerét, és magabiztosan nyerték meg a meccset. Csakúgy, mint a csoportmérkőzésen, most is hét góllal győztek – ez a reális különbség a két csapat között.
Az olimpia
A magyar válogatott így is óriási utat járt be az olimpián: a csoportjában kikapott ugyan Horvátországtól, Spanyolországtól és Dániától is, de legyőzte Dél-Koreát, utolsó csoportmeccsén pedig Szerbiát is, ezzel bejutott a nyolc közé, majd a negyeddöntőben örökre felejthetetlen mérkőzésen kétszeri hosszabbítás után legyőzte Izlandot. Az elődöntőben aztán jöttek a svédek, akiktől peches, egygólos vereséget szenvedett a gárda.
„Ez a csapat erőn felül teljesített Londonban – mondta a bronzmeccset követően Mocsai Lajos. – Bejutott a négy közé, közben olyan élcsapatok, mint Dánia, Spanyolország, Izland, már régen hazautaztak, az oroszok és a németek ki sem jutottak. Két dolognak köszönhető a siker: a csapat a kritikus nagy meccseit megnyerte, amivel óriási szolgálatot tett az egész sportágnak; és a legnagyobb tétmeccseken mindig jóval erején felül teljesített.”
Mocsainak a svédek elleni vereség fáj a legjobban. „Egy góllal kaptunk ki, úgy, hogy az utolsó kétpercbenháromziccert hibáztunk. Pedig az volt a reális esély az éremszerzésre. Én 2000-ben a női válogatottal már játszottam olimpiai döntőt, és nagyon szerettem volna a fiúkkal is ezt elérni. Meggyőződésem, hogy haIzlandotarendesjátékidőben verjük egy góllal, nem 80 percet játszunk, akkor a svédek elleni meccs meglehetett volna. Dehát a kritikus ziccereket be kell lőni. A horvátok a bronzmeccsen egyértelműen jobbak voltak.”
A magyar férfi kézisek ötödször lettek negyedikek (ebből egyszer még nagypályán) az olimpián, érmet még sohasem szereztek.
A magyar kézilabda jövője
Mocsai Lajos arra is rámutatott, miben kell fejlődnie a magyar kézilabdának, ha a jövőben is versenyképes akar lenni. „Nagyon felgyorsult a játék. Amikor az 1988-as olimpián lettem negyedik a férfi csapattal, meccsenként volt 60 támadás, most pedig csapatonként van ennyi – magyarázta a magyar mesteredző. – Ebben a gyors játékban pedig nagyon sokat számít a játékosállomány individuális potenciálja. Tíz éve még egy olyan meccset, mint a dánok elleni, a küzdőszellemünknek köszönhetően megnyertünk volna. Most már nem, mert a dánok egyénileg annyival jobbak voltak. Sok kézilabdázónk kihullott a rostán, mert nem bírja a játék sebességét, egyrészt a fizikai gyorsaságot, másrészt azt, hogy gyorsan kell dönteni. Nagyon fontos lesz, hogy a most 16–21 éves játékosok megfelelő, komoly képzést kapjanak.”
Ennek a képzésnek az egyik célja, hogy univerzális, támadni és védekezni is képes játékosokat neveljen, hiszen a jelenlegi kézilabdában már tarthatatlan, hogy támadásban és védekezésben három-négy embert cseréljen egy csapat. „Meg kell tanítani a kiváló átlövőinket is védekezni – hangsúlyozta Mocsai. – Egy kétméteres ember álljon oda, és oldja meg! A magyar kézilabda jelenlegi legnagyobb problémája ez a szerkezeti felfogás: mi vagyunk az egyetlen csapat a világon, amely több embert cserél kényszerből. Most a bronzmeccsen a szokásosak mellé még Nagy Laci is hozzájött, mert nem akartam, hogy esetleg egy harmadik kiállítással végleg kiszórják.”
Mocsainak egészen konkrét elképzelései vannak a csapat fiatalításáról, átépítéséről, de tudja, „csak építkezésre” nem kap időt: „Magyarország nem Svédország vagy Dánia, ahol az olimpia utáni két évet a csapatépítésre szánják. Nekünk mindig teljesítenünk kell, mindig nagyok az elvárások velünk szemben. De ez tulajdonképpen így van rendjén.”
(A cikk az Új Szó hétfői nyomtatott kiadásában jelent meg.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.