Hihetetlen! Balczó András 70 éves

Budapest |

<p>Hetven éve, 1938. augusztus 16-án született Balczó András nyolcszoros magyar, háromszoros olimpiai és tízszeres világbajnok öttusázó, a Nemzet Sportolója Kondoroson született.</p>

Másfél éves volt, amikor Nyíregyházára költöztek, ahol édesapja Túróczy Zoltán evangélikus püspök másodlelkésze volt. 1955-ben egy országos versenyen Benedek Ferenc fedezte fel tehetségét. 1956-ban, az érettségi után az ő közbenjárására került fel Budapestre, ahol a Csepel SC sportolója lett.
Válogatott öttusázóként már 1957-ben országos bajnokságot nyert. Hihetetlen akaraterejének, fegyelmének, küzdeni tudásának és elhivatottságának köszönhetően egymás után nyerte a címeket. Az 1960-as római olimpián a csapatban első, egyéniben negyedik helyezést ért el. 1961-ben a világbajnokságon bronzérmet szerzett, 1962-ben negyedik lett. Egyéni világbajnokságot nyert 1963-ban, 1965-ben, 1966-ban, 1967-ben és 1969-ben. 1969 kivételével Török Ferenccel és Móna Istvánnal együtt a győztes csapatnak is a tagja volt. Az 1964-es tokiói olimpián eltiltás miatt nem vehetett részt, de 1968-ban, Mexikóban újra bizonyított: csapatban arany, egyéniben ezüstérmes lett. Az 1970-es vb-n egyéniben az ezüst-, csapatban az aranyérmet hozta el. Élete csúcspontjaként az 1972. évi müncheni olimpián - 34 évesen - egyéniben is aranyérmet szerzett.
Magyarországon háromszor (1966, 1969, 1972) választották az év sportolójává, 1970-ben sportszerűségi díjat kapott.
1973-ban visszavonult. Tiszta, emberi értékeken nyugvó meggyőződésével, szókimondásával, "nyakasságával" azonban nem tudott mit kezdeni az akkori politikai vezetés, ezért - bár szakmailag megillette volna - nem nevezték ki szövetségi kapitánynak. Hogy a sportág közelében maradhasson, belovagló lett az Országos Lótenyésztési Felügyeletnél; közben a Testnevelési Főiskolán megszerezte a vívó- és az öttusaedzői szakdiplomát is, hátha mégis szükség lesz rá. Mivel reményei nem váltak valóra, 1983-ban végleg visszavonult a sportélettől, azóta szellemi szabadfoglalkozású.
1976-ban Dávid Sándor könyvet írt róla, Kósa Ferenc pedig nagy port kavaró filmet forgatott pályafutásáról. A Küldetést óriási sikere ellenére pár vetítés után levették a mozik repertoárjáról.
1996-ban Magyar Örökség-díjjal tüntették ki, 2001-ben a MOB védnökségével a Nemzeti Sport által rendezett szavazáson - Puskás Ferenc mögött - a XX. század második legjobb magyar férfi sportolójává választották. Az év végén megkapta a Magyar Olimpiai Bizottság Érdemérmét is. 2004-ben a Nemzet Sportolójának választották.
"Szenvedésbe ágyazott gyönyörűség" címmel (2005) megjelent könyvében Kocsis L. Mihály beszélget vele pályafutásáról, életéről.
Noha vallásosan nevelték, Istenhez - mint vallja - csak édesapja halálát követően került közel. Szilárd hite azóta is megingathatatlan. Az abortusz ellenzője, erre példa saját élete is: feleségével, Császár Mónikával, a müncheni olimpia bronzérmes tornászával közösen tizenkét gyermeket nevelnek Budakeszin, a bajnok saját kezűleg felépített házában. (Kiss Petra/MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?