A Norwichot fogadta a Premier League 2019/2020-as szezonjának nyitómérkőzésén a Liverpool. A találkozó komikus öngóllal indult, Grant Hanley védhetetlenül pörgetett saját kapujába, majd az első félidőben még Mo Szalah, Virgil van Dijk és Origi is betalált.
A győzelem ára
Gondolhatnánk, hogy ennél jobb első félidőt nem is tervezhetett volna a Liverpool, de ez messze nem igaz: a 39. percben vádlisérülés miatt le kellett cserélni a kapus Alisson Beckert, aki később, az öltözőben sem tudott ráállni a lábára, ezért kerekesszékben hagyta el az öltözőt. „Többről van szó, mint puszta húzódásról. Nem nézett ki túl jól” – árulta el Jürgen Klopp menedzser a Sky Sportsnak. A klub hivatalos honlapja arról számolt be, hogy Alisson biztosan kihagyja a szerdai, Chelsea elleni UEFA Szuperkupa-mérkőzést, a további vizsgálatok alapján lehet megmondani, milyen súlyos a sérülése.
A bajnoki címvédő és a Liverpool ellen az angol Szuperkupa-döntőt megnyerő Manchester City a masszív kerettel rendelkező West Ham otthonában kezdte a bajnokságot. Eleinte nem úgy tűnt, hogy hengerelés lesz a vége: hiszen csak szerencsés körülmények között került előnybe Pep Guardiola csapata, Kyle Walker beadásánál a becsúszó védő, Issa Diop ért bele pechesen a labdába, amely végül Gabriel Jesusról pattant be, így nem öngól lett a vége, és a szünetig nem is változott az eredmény (0–1).
A második félidőben aztán a vendéggólok mellett a VAR került főszerepbe. Kezdődött azzal, hogy fordulás után De Bruyne passzát követően Raheem Sterling kötényt adva szerezte meg csapata második, saját maga első gólját, majd ismét gólt lőtt a City, de Gabriel Jesus hiába passzolt az üres kapuba, a PL-ben először használt VAR úgy döntött, a gólpasszt adó Sterling lesről indult.
A VAR – először, de nem utoljára
A találatot követően – hiszen centik döntöttek az ítéletről – elég jelentős vita alakult ki az angol médiában és közösségi terekben a VAR használatát illetően. Nem magáról az alkalmazásról folyt a vita, hanem a módjáról. Hogy tudniillik milyen felbontásban, milyen képkockasebességgel rögzíti a mérkőzést a Sky, és hogy ez okoz-e adattorzulást, meghatározható-e, mikor hagyja el a játékos lábát a labda, pontosan hol van a támadó játékos kapuhoz legközelebb eső testrésze, és így tovább. A közbeszédbe – elsősorban Twitteren – számos szakértő is csatlakozott, matematika–fizika szakköré változtatva a beszélgetést, de néhány fontos, közérthető megállapítás azért született. Elsősorban az, hogy a technikai szobában a VAR a nézőnél élesebb, pontosabb, és gyakorlatilag minden szögből követhető képet kap.
A kamerák rögzítési sebessége 120 fps (frame per second, vagyis képkocka per másodperc). Általánosságban elmondható, hogy minél magasabb az fps, annál folyamatosabbnak érezzük a mozgást. Amikor másodpercenként 15 vagy ennél több összefüggő képkockát látunk, azt már szaggatásmentes mozgásnak érezzük – ehhez viszonyítsuk akkor a Sky Sport által használt 120-as mutatót (a filmiparban, például, 24 fps vált elfogadottá).
Ennek következtében különböző szinkronizációs és digitális technikák alkalmazásával – amivel mi például szuperlassítások formájában találkozunk a képernyők előtt –, gyakorlatilag centire pontosan meg lehet határozni egy játékos és/vagy a labda pozícióját egy adott leshelyzet megítélésénél. És még ami fontos lehet: a televíziós társaságok a közvetítés követhetősége, a jó láthatóság miatt jóval vastagabb vonalakat használnak az esetek jelölésére, mint az technikailag indokolt, a VAR-szobában ez sem így zajlik, tehát már a néhány centis különbség is jól látható grafikailag is. Az persze továbbra is kérdés lehet, hogy a szurkoló tényleg akar-e centikre kiszámított döntéseket, ha ennek meccsenként 2–4 játékmegszakítás az ára, de az nem kérdés: 2019-ben a VAR képes gyakorlatilag támadhatatlan döntéseket hozni a leshelyzetek megítélésénél.
A VAR aztán még többször is főszerepbe került a City meccsén: a 75. percben Sterling átemeléses gólját nézte meg a rendszer (és adta meg a találatot), majd a csereként beállt Sergio Agüero büntetőből szerezhette volna meg idei első bajnoki gólját, de gyengén helyezett lövését Fabianski kitolta, az új szabály alapján azonban a kapus egyik lábának a gólvonalon kell lennie a rúgás pillanatában, ezért Mike Dean játékvezető a videózás után megismételtette a 11-est, amit immár gólra váltott az argentin, és végül fölényesen nyert a City.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.