<p>Most már a csatornahálózatba folyik az Esterházy utca egyik lakótömbjéből a szennyvíz. A lakók szeptemberben, csatornatisztítás közben jöttek rá, hogy hiába fizették a csatornadíjat, a tömb szennyvízelvezetője nincs rákapcsolva a csatornahálózatra.</p>
Vagy a város, vagy az ingatlankezelő követett el mulasztást: a lakók fizethetnek
Az Esterházy utca 714-es szám alatt élőknek évek óta gondjaik voltak a szennyvízzel, a csatornát évente többször kellett tisztíttatniuk. Szeptemberben szakemberek megállapították, hogy a csatornahálózat megsüllyedt, a cső nem csatlakozik semmihez, a szennyvíz a járda és a házuk alá folyik, vélhetően 1980-óta, amikor a közeli lakásszövetkezet háza épült. Akkor azt tervezték, hogy a ház szennyvízelvezetőjét az Esterházy utcában levő csatornahálózatra kapcsolják, ám erre nem került sor. Október elején a Nyugat-szlovákiai Vízművek Rt. galántai részlegének munkatársa elmondta, hogy az irattárakban kell kikeresni a csatlakozásról szóló dokumentumokat. De sem a vízműveknél, sem városi tulajdonban levő Bysprav ingatlankezelő vállalatnál nem találtak releváns iratokat. „Az ötvenes évek végén építették a lakótömböt, akkor még szennygödörbe folyt a szennyvíz, csatornahálózat a hetvenes évek elejétől van Galántán. A Byspravval 1998-tól van szerződésünk, előtte a kommunális szolgáltatásokhoz, azt megelőzően pedig az államhoz tartozott a lakótömb. Annak kellett ellenőrizni a csatlakozást, aki a szerződést kínálta, nem nekünk. Viszont senkinek nem volt oka feltételezni, hogy ott hiányosságok lehetnek. A vízművek semmilyen kárt nem okozott a lakóknak. A lakók a Byspravval írtak alá szerződést, ennek alapján fizették a csatornadíjat” – mondta a vízművek galántai részlegének igazgatója, Roman Peťovský.
Horváth Zoltán, a Bysprav ügyvezetője elmondta, nincs dokumentumuk arról, hogy a városi nemzeti bizottság vagy a lakáskezelőség végeztette-e a csatlakoztatást. „A törvény értelmében a csatlakozás a lakosok tulajdona, nekik kell finanszírozniuk minden javítást. Ám valószínűleg nem azok a lakók hibáztak, akik most ott élnek. Ki kell nyomozni, ki a hibás, de dokumentumok nélkül nehéz lesz” – mondta Horváth Zoltán.
A lakóknak maguknak kellett vállalni a probléma megoldását. Henrieta Hrablik Chovanová lakóbizalmi elmondta, hogy a lakótömbhöz tartozó szennyvízgödörtől negyvenöt méterre tudtak rákapcsolódni a csatornahálózatra. „Térítenünk kell a földmunkák, a csövek árát, új aknát is készíttettünk. Október 15-én kapcsolódtunk rá a csatornarendszerre, a vízművek nem foglalkozott az üggyel, de a vállat hajlandó három évre visszamenőleg visszafizetni a csatornadíjat” – mondta Chovanová. A tizenkét lakásos tömbház költsége 17 700 euró lett. 10 500 euró hitelt kell felvenniük.
„Kétmillió koronáért lakást vettünk, és ha két-három év múlva el akarom adni, nem veszi meg senki. Csalódtunk mind a város vezetésében, mind a Byspravban” – zárta le a lakóbizalmi. A lakók által megbízott ügyvéd egyelőre annyit mondott, felkeresi a ingatlankezelő vállalatot és a városi hivatalt, biztos, hogy egyikük követett el mulasztást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.