<p>Július elejétől egészen késő őszig 28 régészhallgató részvételével zajlanak az ásatások a római kori Brigetióban. A feltárásokat a szőnyi városrészben, a Vásártéren 1992 óta végzi az ELTE Régészettudományi Intézete és a Klapka György Múzeum, idén pedig már a katonai tábor és a katonaváros területén is kutatnak a régészek – tájékoztatta lapunkat Radics Gábor, a dél-komáromi városi hivatal kommunikációs főtanácsadója.</p>
Újabb ásatások a Brigetióban
A Vásártéren tavaly megnyitott szelvények környezetében folyik a munka, az idei fő feladat a korábban feltárt pince fafödémszerkezetének kiemelése és konzerválása lesz. Alig pár nappal az ásatások megkezdése után máris több fontos leletekre bukkantak: egy terrazzo padlóra, falfestménytöredékekre és egy bronz Amor-szoborra. Bartus Dávid egyetemi adjunktus rámutatott: ez az első istenábrázolásos szobor, amely a brigetioi ásatásból származik. További 5–6 hasonlóról van tudomásuk a Brigetio területéről, ám azok tisztázatlan körülmények között kerültek elő, még a 19. század végén, a 20. század elején. Az ásatások augusztusban a gátnál folytatódnak. Tavaly a Komárom–Almásfüzitő árvízvédelmi projekt keretében végzett megelőző ásatásokon az ókori Brigetio katonavárosának díszes fürdőkomplexuma, csatornázott, padlófűtéses házai kerültek napvilágra. Ezek feltárása folytatódik most.
A régészeti munka folyamatába és rejtelmeibe a július 22-i nyílt napon tekinthet be a nagyközönség, az érdeklődőket 14 órára várják a Vásártérre. Ugyanezen a napon 16 órakor nyílik a Korszakok és birodalmak határán, kelták Komárom-Esztergom megyében című időszaki kiállítás a Klapka György Múzeumban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.