Csaknem nyolc évtizeden át pihent mintegy ötven tüzérségi lövedék az érsekújvári vasútállomás depójának sínpárjai alatt, ezeket ez év utolsó hetében távolították el és szállították el a tűzszerészek.
Újabb adag tüzérségi lövedék került elő az érsekújvári vasútállomáson
A tűzszerész magántársaság dolgozói a vasútállomás vezetésének a felkérésére kutatták át a környéket. A szakértők a JOJ-tévétársaság munkatársának úgy nyilatkoztak, hogy 50 darab tüzérségi lövedéket gyűjtöttek össze, néhányuknak még működőképes detonátora, azaz gyutacsa volt, ezért biztonságos helyen hatástalanítaniuk kell. Idén áprilisban egy, ugyancsak a II. világháborúból származó 250 kilogrammos bombát találtak az érsekújvári vasútállomáson, amiről azonnal értesítették is a rendőrséget.
A rendőrség tűzszerészei a helyszínre érkezésük után közölték, hogy a bomba ki van biztosítva, ezért a környéket kénytelenek voltak evakuálni. A történtek több családi házban lakót, valamint magáncéget érintettek a vasútállomás környékének mintegy ötszáz kilométere körzetében. A történelem ilyen módon is üzenhet Érsekújvár lakosainak, akik közül az idősebbek még emlékeznek arra, hogy három alkalommal is bombázták a várost. 1944. október 7-én és 14-én, valamint 1945. március 14-én. Az akkori Szlovák Állam egész területére 1371 tonna bomba esett, Érsekújvárra 817 tonna RDX bombát dobtak le. A tragikus események során több mint négyezren haltak meg, többségében érsekújvári lakosok, és több értékes történelmi épületet romboltak le a szőnyegbombázások során. A tragikus eseményekre idén ősszel emlékeztek a vasútállomás előtti téren. A bombázás áldozatainak emlékművét az érsekújvári Roman Hrčka szobrászművész alkotta, kivitelezője a Háromhidakon Túl Polgári Társulás volt. Az átadási ünnepségen elhangzott, hogy stratégiai fontosságú vasúti csomópont volt Érsekújvár, ezért bombázták az állomást és közvetve a várost. Az emlékmű eldeformálódott síneket ábrázol, egy felrobbantott 50 méter hosszú sínpár formájában, ami a bombázások során félbetört életutakra utal.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.