<p>Az emlékezés, az értékelés, a szlovákiai magyar iskolarendszer jövőjébe való betekintés és a lehetőségek felmérése jegyében zajlott a szlovákiai magyar pedagógusok huszadik országos találkozója.</p>
Rozsnyón találkoztak a szlovákiai magyar pedagógusok
Az összejövetelt a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és Rozsnyó önkormányzata szervezte a komáromi Comenius Pedagógiai Intézettel közösen. A jubileumi találkozó része volt az Útkeresés Rozsnyótól az iskoláig című konferencia, amely az elmúlt húsz év pedagógustalálkozóinak eredményei mellett a szlovákiai közoktatás elmúlt húsz évét, az autonóm iskola szakmai jövőképét, valamint a szlovákiai magyar iskolahálózat fenntarthatóságának problémáit, fejlesztési lehetőségeit is bemutatta. „A húsz év a szakmaiságról szólt, mindazt, ami a pedagógiában történt, a pedagógusszövetség évente közvetítette a tanároknak” – nyilatkozta Pék László, az SZMPSZ elnöke. „A pedagógusszövetség olyan feladatok elvégzésére vállalkozott, amelyek a mindenkori politikai hatalom gáncsoskodása, koncepciónélkülisége ellenére is előre lendíthetik a közoktatást” – mondta beszédében Ádám Zita, az SZMPSZ alelnöke. A konferencián inspiráló és egymásnak ellentmondó vélemények és vitaindító előadások is elhangzottak.
Az elmúlt évek pedagógustalálkozóin sok máig aktuális témával foglalkoztak a tanárok. Ilyen például az autonóm iskola témája. Ádám Zita elmondta, 2002-ben ugyan minden iskola önállóvá vált, de napjainkig várat magára az a szakmai autonómia, amely lendületbe hozhatja a kreatív gondolkodást, az innovációkat hozó, minőségi pedagógiai műhelyek megalakulását és működését.
A szlovákiai magyar iskolahálózat fenntarthatóságának problémáiról Pék László tartott előadást. „263 szlovákiai magyar alapiskolánk van, ennek fele kisiskola és több mint hatvan iskolába húsznál kevesebb gyerek jár. A helyzetükre nincs általános, országos megoldás. Nagy szükség van arra, hogy a kistérségekben meg tudjanak egymással egyezni a fenntartók és a pedagógusok. Rendkívüli harc folyik a diákokért, az iskolák egy része meg fog szűnni. Ezt jól kell levezényelni” – közölte Pék László. Elmondása szerint a Rozsnyói Šafárik Gimnázium magyar osztályának sorsa a középiskolai hálózat megfelelő átalakításától és a kisiskolák fennmaradásától is függ.
Hagyományhoz hűen idén is díjazták a tanárokat munkájukért. A Felvidéki Magyar Pedagógus díjat a galántai Szanyi Mária nyugalmazott tanár kapta sokrétű iskolai és pedagógiai tevékenységéért és iskolán kívüli tehetséggondozási, mentori és szervezői munkájáért. A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Berta Ilona, Lacza Aranka, Nanássy Ildikó, Ziman Ágota, Gubík Mária, Gúgh Béla, Prékop Mária, Perjéssy Ágnes és Trenčík Katalin munkáját ismerte el. A konferencia kísérőprogramja a Megsárgult fotók, velünk élő múlt – húsz év képekben című kiállítás volt, amely a pedagógustalálkozókról összegyűjtött fotókat és újságcikkeket vonultatta fel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.