<p>Tavaly év végén egymillió euró támogatást kapott a város a Radvánszky-kastély felújítására, a munkálatok idén ősszel kezdődhetnek el.</p>
Ősszel kezdődhet a Radvánszky-kastély felújítása
Besztercebánya |
Ján Barič, a Besztercebányai Városi Hivatal építési osztályának vezetője a TASR hírügynökségnek elmondta, az évtizedek óta kihasználatlanul álló reneszánsz műemlék felújítását az év második felében kezdik el, jelenleg a rekonstrukcióhoz szükséges tervdokumentáció elkészítésén dolgoznak, és valószínűleg a közbeszerzési eljárás lefolytatása is hosszabb időt vesz igénybe. A radványi városrész polgárai számára rendezett lakossági fórumon részt vett a helyi testület független képviselőinek egy csoportja, a kastélyt bérlő Akadémia umení (AU) társulás tagjai, valamint a területileg illetékes műemlékvédelmi hivatal dolgozói. Barič elmondása szerint a rekonstrukció 2016 tavaszán fejeződhet be, jelenleg a katasztrofális állapotban lévő tetőzetet javítanák, és eltávolítanák az épület nedvesedését okozó alagsori falakat is. A műemlék teljes restaurálása azonban hosszabb időt vesz igénybe, és erre a célra további milliókat kell fordítani. Az AU társulás képviselője biztosította a polgárokat arról, hogy a kastélyt körülvevő park a felújítás után is nyitva marad. Ugyanakkor az is elhangzott, hogy a város a parkot visszavenné a bérlőjétől, mivel a társulás „csak” az épület felújítására igényelt 7,5 millió euró uniós támogatást, a park rekonstrukciója viszont további 1,5 millió euróba kerülne. A Besztercebányához tartozó Radványban egyébként néhány éve a Radvánszky-kastély falán Balassi Bálint-emléktáblát avattak. Ezen a településen találták meg ugyanis a költő legszebb szerelmes verseit. Az emléktáblát az ipolyvarbói székhelyű Palóc Társaság készítette, a szlovák és a magyar nyelvű feliratok között Oláh Szilveszter budapesti szobrászművész domborműve ékesíti az emléktáblát. A kastélyban a 19. századtól levéltár működött, és 1874-ben a Magyar Történelmi Társaság tagjai a levéltár kutatása közben véletlenül találták meg Balassi elveszettnek hitt verseit. Az alkotásokat Rimay János költő másolta át egy könyvbe a saját költeményeivel együtt. A művelődéstörténeti és irodalomtörténeti szempontból különösen értékes kötet ma a Magyar Tudományos Akadémia gyűjteményében található, Radvánszky-kódex elnevezés alatt. (TASR, leczo, ú.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2024. 08.28.
SNP80: Ma elkezdődtek az ünnepségek Besztercebányán
2024. 08.24.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.