<p>Nem szombatonként, hanem hét közben tartják az órákat a bölcsészkar levelező hallgatói számára a Konstantin Egyetemen. A változást az egyetem vezetősége takarékossági okokból vezette be, de az érintettek szerint bosszú, mert nem voltak hajlandók szemeszterenként 8500 koronával támogatni az iskolát.</p>
Nem tanulhatnak szombaton a levelező tagozatra járók
A "távutasok" túlnyomó többsége dolgozik és abban a tudatban kezdte meg tanulmányait, hogy a hétvégeken fog egyetemre járni. Ez a lehetőség most megszűnt, de a bölcsészkar dékánja, Zdenka Gadušová azt mondja, a nyári szemeszterben, azaz februártól megpróbálnak újra visszatérni a szombatokhoz. „Semmi köze az átszervezésnek a pénzadományokhoz. A beiratkozást nem kötöttük feltételekhez, mindenki továbbléphetett a felsőbb évfolyamba, függetlenül attól, támogattae az egyetemet. Egyszerűen nincs pénzünk arra, hogy a hétvégén tartott órákért fizessük a tanárainkat, ezenkívül az épületek fűtése és világítása is pénzbe kerül. Ha a minisztériumtól megkapjuk az ígért négymillió koronás támogatást a térítésmentes tanulmányok költségeinek fedezésére, visszatérünk a hétvégi tanításhoz“ - tudtuk meg a dékántól. Az általunk megkérdezett levelező tagozatos diákok azonban attól tartanak, nemigen fog változni a helyzet. „Tisztában vagyunk azzal, hogy minden az egyetemen múlik, őket pedig semmi nem kötelezi arra, hogy a mi szempontjainkat is figyelembe vegyék. Lehet, hogy a tőlünk beszedett adományból fedezték a hétvégi oktatás költségeit, de a törvényekben arról nincs szó, hogy nekünk ezt ki kell fizetnünk. Nekik és nekünk is az lenne az érdekünk, hogy befejezzük a tanulmányainkat. Remélem, azért meg tudunk egyezni“ -mondta lapunknak az egyik harmadikos hallgató, aki Rimaszombatból jár Nyitrára.
A vonatkozó jogszabályokban valóban nincs szó arról, hogy a távutas képzést hétvégeken, munkanapokon vagy munkaszüneti napokon kell-e tartani, az órarend beosztása kizárólag az egyetem hatáskörébe tartozik. „Helyben kell megegyezésre jutni az egyetem vezetőinek és a diákoknak. Kompromisszumos megoldás lehetne például, ha az órákat nem szórnák szét több napra, hanem havonta egyszer három-négy egymást követő napon tartanák“ - ajánlotta az oktatásügyi minisztérium munkatársa, Andrea Stoklasová. A Konstantin Egyetemen leghamarabb a nyári szemeszter kezdetén jöhet szóba változás a levelező tagozatosok órarendjében -feltéve, hogy az iskola számlájára addig megérkezik a minisztériumi támogatás. (vrabec)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.