<p align="JUSTIFY">Mélyen megrendítő volt a lévai járásbeli Mohit, annak lakosait és hagyományait bemutató emlékkiállítás megnyitója a Barsi Múzeum Dobó kastélyában.</p>
Mohi, egy eltűnt falu emlékei
Könnyekkel küszködtek az Egykori Mohiak Társulásának tagjai, akik magyar verssel és népdallal emlékeztek szülőfalujukra.
Mohi község felszámolásáról a múlt század hetvenes éveiben döntött az állam akkori vezetése. A lakók egy ideig még reménykedtek, hogy mégsem igaz a hír, mert azt is hallották, hogy az atomerőmű megépítésére nem jut pénz az államkasszából. Végül 1982-ban mégis kiderült, hogy lebontják a házaikat, és a lakosokat Lévára, Verebélyre, valamint a közeli községekbe költöztetik át. A Barsi Múzeum dolgozói már 1979 és 1982 között gyűjtőmunkát végeztek Mohiban, megkezdték a használati tárgyak gyűjtését, minden részletre kiterjedő fényképes dokumentációt készítettek. Különleges szokásuk volt a mohiaknak, az úgynevezett bogáncstánc. A hajadon lányok és nőtlen fiúk kitisztították az árkokat a bogáncstól és a kövektől, ezért a község vezetése mulatságot rendezett nekik a gabona cséplése után. „Az első kiállítást Mohi falu népi kultúrája címmel rendeztük meg 1986-ban a lévai kultúrházban. Fiatalként segédkeztem, és amikor rendezgettem a tárgyakat, mélyen átéltem azoknak a fájdalmát, akiknek el kellett hagyniuk a szülőhelyüket és új életet kezdeniük“ – mondta Ján Dano, a Barsi Múzeum igazgatója. További részletek lapunk nyomtatott számában.
A kiállítás anyagát november 12-ig tekinthetik meg az érdeklődők.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.