Lezárult a Csaplár-emlékév Dunaszerdahelyen
2016. december 7. 18:47

Múlt héten véget ért a Csaplár Benedek-emlékév a járási székhelyen. Szerdán zárókonferenciát tartottak, csütörtökön leleplezték a dunaszerdahelyi születésű tudós, néprajzkutató emléktábláját.
A város önkormányzata tavasszal hirdette meg a Csaplár Benedek-emlékévet. Az év folyamán több rendezvényt szerveztek, és pályázatot hirdettek meg. A városi művelődési központ felvette a híres szülött nevét. A szerdai emlékkonferencián A. Szabó László alpolgármester köszöntötte a Csallóközi Múzeum kiállítócsarnokában megjelent vendégeket. „A 195 évvel ezelőtt született Csaplár Gáspár, aki Szent Benedek tiszteletére vette fel a Benedek nevet, tudományos munkájában sokoldalú volt és termékeny, oktatóként bölcs és buzdító, papként pedig puritán és rendkívül erényes” – mutatta be a résztvevőknek a konferencia központi alakját A. Szabó László. Szakál László János esperes méltatta a piarista rend szerzetesét. Karaffa Attila, a kulturális bizottság elnöke beszámolt az emlékév eseményeiről. Nagy Attila helytörténész előadásában ismeretlen dunaszerdahelyiként beszélt Csaplár Benedekről, akinek hozzáállása nagyban segítette a helyi katolikus iskola újjáépítését. „Csaplár elsősorban pedagógus volt, szentélynek tartotta az iskolát. Nemcsak tanított, hanem nevelt is” – mondta Nagy Attila. A dunaszerdahelyi hitvallókról és az egyházlátogatási jegyzőkönyvek fontosságáról is hallhattak előadást a látogatók. A Csallóközi Múzeum tárgyi emlékeinek, a Szent György-hagyomány és a Csaplár Benedek Adattár bemutatása is szerepelt a programban.
Csütörtökön az emlékév lezárásaként felavatták Csaplár Benedek emléktábláját a nevét viselő művelődési központ falán, és kiértékelték az emlékévben meghirdetett pályázatokat.
Úgy vagyunk az újságírással, mint a hivatásos zenészek: fellépünk naponta a „kőszínházban", elegáns ruhában a hűséges, bérletes közönségünk előtt, vagyis eljuttatjuk a postaládákba, árushelyekre nyomtatott napilapként a fizetős Új Szót. És mondhatjuk azt, hogy kiállunk a mélyen tisztelt publikum elé a korzón is, kicsit könnyedebben szórakoztatjuk, elgondolkodtatjuk a közönséget, érzelmeket kiváltva az erre járó tömegből. Ez az előadás pontosan olyan szenvedélyes, mint a kőszínházi fellépés, ugyanúgy sok munkával jár, mégis ingyenes. Ha tetszett, hálásan fogadjuk adományát, amit a jelképes hegedűtokba helyezhet. Eddigi felajánlásait is szívből köszönjük az új hangszerekhez, a zenekar bővítéséhez, a repertoár kiszélesítéséhez: az ujszo.com naprakész működtetéséhez.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom