Galánta. A jövő év februárjáig tekinthető meg a festett népi bútorokból nyílt kiállítás a reneszánsz kastély kiállítótermeiben.
Kelengyeláda, saroktéka, tálasfogas
Galánta. A jövő év februárjáig tekinthető meg a festett népi bútorokból nyílt kiállítás a reneszánsz kastély kiállítótermeiben. A tárlaton a népmesékből is jól ismert tulipános ládák, kelengyeládák, sarokszekrények, saroktékák és tálasfogasok, a tálak tárolására szolgáló, falra erősíthető fogasok és más érdekes bútorok láthatók. Danter Izabellától, a kiállítás összeállítójától megtudtuk, az itt bemutatott bútorok három jelentős bútorasztalos műhelyből származnak. Az 1810 és 1860 között készült kelengyeládák a híres komáromi műhelyekben készültek. Láthatók itt dél-alföldi műhelyekből származó bútorok, is, amelyek a magyarországi szlovák családok áttelepülése révén jutottak a galántai régióba 1947-ben. Ezek a rendkívül színes, néha a tulajdonos nevét is feltüntető kelengyeládák, saroktékák, tálasfogasok, székek, ládikók a Hódmezővásárhely környékén a 19. század elejétől a 20. század elejéig működő asztalosműhelyek stílusát szemléltetik. A festett bútorok harmadik csoportja a helyi és környékbeli, Galántán, Szereden Vágsellyén, Nyitrán és a nagyobb falvakban működő asztalosműhelyek termékei. A kiállított bútorok restaurálása a Magyar Örökség Minisztériumának anyagi támogatásával, a galántai múzeum kajali konzervátorműhelyében, Szépvölgyi Pál műasztalos keze alatt, Adrián Giač, a nagyszombati Nyugat-Szlovákiai Múzeum restaurátorának módszertani irányításával valósult meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.