A jubiláló népdalkör jelenleg 16 tagból áll, akik heti rendszerességgel próbálnak (A szerző felvétele)
Idén jubilál az Alistáli Népdalkör, az elmúlt 20 évre emlékeznek
Hivatalosan december 16-án ünnepli 20. éves fennállását az Alistáli Népdalkör. Szép számmal gyűltek össze a tagok legutóbbi Népdalkörök Alistáli Találkozóján, a zárt körű ünneplést azonban az évforduló után tartják.
„Idős az éneklőcsoport és nincs utánpótlás. A fiatalok dolgoznak, ők azért nem jönnek, vagy talán azért, mert nem szeretnének nyugdíjasokkal énekelni, nem tudjuk. Sajnos többen elhaláloztak közülünk. Majdnem minden évben eltemettünk valakit, több mint 20 tagunk hunyt el”
– osztotta meg lapunkkal Domonkos Erzsébet, a népdalkör vezetője és egyben történetírója, nyugalmazott pedagógus, aki az alapítástól számított legfontosabb dátumokat, jeles eseményeket és a neveket is fejből tudja.
Fontosak az emlékek számukra, ezért minden év végén tartanak egy számadást az adott évben történtekről, amit általában közös ünnepléssel zárnak. Az Alistáli Népdalkör jelenlegi tagjai már az alapítástól a csapattal vannak és attól tartanak, hogy amikor ők is elmennek, nem lesz, aki folytatja ezt a szép hagyományt.
A találkozó
A Népdalkörök Alistáli Találkozóján összesen hét népdalkör lépett fel. A két hazai formáció, az Alistáli Népdalkör és az Alistáli Cimborák mellett megjelent a Nagymadi Bicsakfa, a Lakszakállasi Jácint, az Ekecsi, a Vámosfalusi és az Illésházi Népdalkörök, illetve Hordósi Tibor, Csicsay Mária, Fazekas István.
Az Alistáli Nyugdíjas Egyesület és a Csemadok helyi alapszervezetének szervezésében megvalósuló eseményt egy közös fellépés zárta, melyen A Csitári hegyek alatt…, illetve a Pajtás, a hazád… kezdetű dalokat énekelték el.
Sátor Zoltán, a Csemadok területi választmányának elnöke köszöntötte a jelenlévőket, beszédében kihangsúlyozta a Csemadok közösségi életben betöltött fontosságát és elárulta, hogy
az utóbbi években a Dunaszerdahelyi járásban megszűnt szervezeteket újranyitották. Egy időben 24 volt, ma már 52 alapszervezet van, melyből 48 aktívan munkálkodik.
A polgármester, Horváth Tamás köszöntése után egészen estig népdalok zengtek a kultúrházban.
A jeles nap
Az Alistáli Népdalkör 2004. december 16-án alakult meg. Ez volt az első olyan összejövetelük, amikor már biztosak voltak abban, hogy népdalkört alapítanak. Eleinte csak tízen voltak, majd egyre többen és többen lettek, míg a 2007-re érték el a 24 főt. Korábban volt már a községben népdalkör, még a hetvenes években, ekkor jóval többen jártak, egy helyett akkor négy szólamban énekeltek. Később ez is megszünt és egy darabig nem működött népdalkör a faluban. Az újraalapult csoport első hivatalos fellépése a 2005 márciusában tartott nyugdíjas évrázó volt. Művészeti vezetőjük Iván Melinda lett, aki a kezdetek óta lelkesen irányítja a csoportot.
„Az egész úgy indult, hogy teadélutánok keretében majd énekelgetünk. Nem volt különösebb célunk vele, versenyekre sem készültünk”
– mondta el Domonkos Erzsébet. Az alapítás idejében Fazekas István volt a polgármester, aki miután nyugdíjba ment, feleségével együtt azonnal csatlakozott a népdalkörhöz. Megtartva jó kapcsolatait, azóta is ő szervezi a fellépéseket, ő a lelke, a motorja a csoportnak, mondják a tagok.
Tele a naptár
„Ameddig ez a csoport lesz, biztosan megmarad a népdalkör. Folyamatosan várjuk az új tagok jelentkezését”
– hangsúlyozta Iván Melinda. Hozzátette, hogy a csoport a koronavírust megelőzően volt a legaktívabb, amikor még volt pénzük arra, hogy busszal utaztak. Ekkor jártak Szombathelyen, Sopronban és több alkalommal Bécsben, a Szent István király ünnepségen. Ma már a fellépésekre személyautóval utaznak. Jártak a kerületi seregszemlén Vágmedencén, Galántán, Vágpattán, Zsúkon, illetve Magyarországon még Szolnokon, Ménfőcsanakon, Biatorbágyon, Kisbajcson és Nimródon. Mára aktivitásul valamelyest csökkent, de így is évente legalább 20 előadásuk van, az idei adventi hétvégéik is már tele vannak.
Közösségi emberek
„Annak ellenére, hogy idősebbek vagyunk, nagyon lelkesen és szívvel dalolunk. Igazán 2005-től kezdük el a rendszeresebb próbákat és már 2006-tól minden évben fellépünk a járási fesztiválokon. Először csak a klubban nótázgattunk, majd a faluban és később már máshol is. Miután Bartalos Zoltán nyugdíjba ment, ugyancsak csatlakozott hozzánk harmonikájával, így mindig volt hangszeres kíséretünk is. Itt a járásban talán már nincs olyan falu, ahol ne léptünk volna fel. Azt gondolom, ha nem ápoljuk népdalkincsünket, akkor az elveszik. Aki valamikor kultúrakedvelő volt, az megmarad olyannak és aki korábban sem volt közösségi ember, idősebb korára nem biztos, hogy ez olyan könnyen megváltozik benne. De bizakodóak vagyunk és szeretettel várjuk az új tagokat”
– zárta Domonkos Erzsébet.
Az Alistáli Népdalkör jelenlegi tagjai:
Bartalos Mária,
Bartalos Zoltán,
Bock Gizella,
Belucz Károly,
Bögi László,
Csicsay Mária,
Domonkos Erzsébet,
Fazekas Anna,
Fazekas István,
Iván Melinda,
Józsa Gyula,
Lőrincz László,
Kázmér Dezső,
Kovács Valéria,
Verbó Mária és
Verbó Károly.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.