A néptánc, a fafaragó és a zöldnyakkendősök

Marcelháza |

<p>A népi kultúra került a középpontba a hétvégén a Felvidéki Cserkész Regöstalálkozón (FELCSER) a Komárom melletti Marcelházán. Az ötödik alkalommal megrendezett FELCSER-en az ország magyar lakta vidékeiről és Magyarországról több mint 200 résztvevő gyűlt össze.</p>

A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség magyarországi mintára indította el a regöstalálkozót öt évvel ezelőtt azzal a céllal, hogy megismertesse a népi hagyományokat a cserkészekkel, akik ezt később tovább is adhatják majd. „Egy olyan élő közösség kialakítása volt a cél – meséli Csémi Szilárd, a cserkészszövetség ügyvezető elnöke, a FELCSER egyik útnak indítója –, amely tagjai a mindennapokban is érdeklődnek a népi hagyományok iránt, és a cserkészeten kívül is fontosnak tartják a táncházmozgalmat.”

A péntek este kezdődő rendezvény az elmaradhatatlan táncházzal nyitott, ahol Ölveczky Árpád tanította a lépéseket a Pengő zenekar kíséretére. A táncok között pihenni vágyók az egyedüli hangulatú teaházban fújhatták ki magukat, vagy megtekinthették a 70 évvel ezelőtti magyarországi Leánycserkész Világtalálkozóról, a Pax Ting-ról nyílott kiállítást. Az éjszakába nyúló mulatság után hamar elcsendesedett a hétvégének szállást adó marcelházi alapiskola, hiszen a szombati nap népi mesterségek igazi kavalkádját tartogatta a résztvevők számára.

A türelmesebbek kosarat fontak vagy gyapjút nemezeltek, az ügyes kezűek lószőrből, drótból és gyöngyökből alkothattak ékszereket, de ki-ki magának önthetett gyertyát, fonhatott karkötőt, készíthetett képet termésekből, dekorhomokból vagy épp szalvétatechnikával. A furmányos fajáték faragástól, a kürtöskalácssütésen át a citerázásig mindenféle hagyományos népi foglalkozás csábította a cserkészeket, a kipróbálásnak pedig csak az idő múlása szabott határt.

Délután bemutatók tarkították az egyébként sem unalmas programot. Majd Kun Ferenc a Rákóczi Szövetség alelnöke tartott előadást arról, hogy miként látják a felvidékieket az idegenek, Balczó András olimpia bajnok pedig életéről, sportolói pályájáról és világnézetéről beszélt a cserkészeknek. A nap folyamán a résztvevők bekapcsolódtak a Magyar Református Szeretetszolgálat által szervezett önkéntes napba, a Szeretethíd kapcsán a résztvevők az iskola körüli kerítést festették le.

Vacsora után pedig újra a zene és a tánc került az előtérbe. Halmos Béla Pista bácsi dudáljon kend… című filmének megtekintése után már meg is szólalt a zenekar, ezúttal a Pengő. Széki táncok, bodrogközi körtánc, egylépéses polka, csak szusszanásnyi teaszünetekkel, míg a nap végén felcsendült: „Haza is kéne már menni…”

Marcelháza utoljára adott otthont a rendezvénynek, de az elkezdett hagyományt megújult formában a féli cserkészcsapat folytatja jövőre. (Bodzás Gergely; Lengyel Zoltán felvételei)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?