<p>Az eddiginél hatékonyabb védelemre szorulnak az ausztráliai méhcsaládok, amelyek kulcsszerepet töltenek be a világ élelmiszertermelésében - hangsúlyozza egy parlamenti jelentés.</p>
Parlamenti méhvita
Az eddiginél hatékonyabb védelemre szorulnak az ausztráliai méhcsaládok, amelyek kulcsszerepet töltenek be a világ élelmiszertermelésében - hangsúlyozza egy parlamenti jelentés.
A canberrai törvényhozásban kedden ismertetett jelentés felhívja a figyelmet, hogy a négy földrészen meghonosodott és a mézelő méh (Apis mellifera) állományát megtizedelő varroa atka már felbukkant Pápua-Új-Guineán és Új-Zélandon is. Emiatt csak idő kérdése, hogy mikor jut el az eddig egyetlen földrészként atkamentes Ausztráliába is.
Ausztrália hagyományos exportőre méhkirálynőknek és méhcsaládoknak: az Egyesült Államok, Kanada, Japán és a Közel-Kelet országai innen szereznek be atkamentes állományokat. Így például Ausztráliából behozott méhek termékenyítik meg évről évre a kaliforniai mandulaültetvények több millió fáját.
A szarvasmarha és a sertés mögött a házi méh az emberiség harmadik legfontosabb háziállata, nem annyira mézkészítő tevékenysége, mint a haszonnövények beporzásában játszott nélkülözhetetlen szerepe miatt. A canberrai parlament illetékes bizottságának jelentése szerint a méhek évi 6 milliárd ausztrál dollárral növelik a mezőgazdasági és kertészeti árutermelés értékét. Kiemelkedő szerepet játszanak 35 alapvető haszonnövény és gyümölcs, valamint takarmánynövények (például fehér- és bíborhere) megtermékenyítésében.
A parlamenti jelentés felszólítja a canberrai kormányt, hogy szigorítsa a határellenőrzést és a karanténokra vonatkozó intézkedéseket. A javasolt lépések között szerepel csalikaptárok telepítése az ország kikötőinek környékén; ezek odavonzanák a hajókon érkező külföldi (és esetleg varroa atkával fertőzött) méheket, megakadályozva őket abban, hogy ausztrál méhcsaládokkal keveredve megfertőzzék azokat. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.