<p>Vadászati tilalmat hirdettek a nagyvadakra a zimbabwei hatóságok annak a nemzeti parknak a körzetében, ahol egy amerikai fogorvos nemrég orvul megölte a Cecil nevű oroszlánt, az ország népszerű állatát, nemzetközi felháborodást okozva ezzel. Sajtóértesülések szerint két másik hasonló orvvadászati ügyet is vizsgálnak Zimbabwéban, azokat a híreket azonban szakértők cáfolták, hogy Cecile testvérét is megölték volna.</p>
Nagyvad-vadászati tilalmat hirdettek Zimbabwében
Harare |
A zimbabwei vadállományért felelős hatóság szombati közleményében bejelentette: határozatlan időre elrendelik az oroszlánok, leopárdok és elefántok vadászatának tilalmát a Hwangei Nemzeti Park körzetében. A hatóság azt is közölte, hogy a héten olyan információk jutottak birtokába, miszerint áprilisban vélhetően illegálisan ejtettek el egy másik oroszlánt. Az ügyben a hatóságok egy embert őrizetbe vettek, akinek a nemzeti park mellett - Cecil halálának közelében - van földje. A Reuters hírügynökség hatósági forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy egy további orvvadászati ügyben is vizsgálódnak. Eszerint egy külföldi július 3-án ejtett el illegálisan egy oroszlánt. A tettes elhagyta az országot, de az állat fejét és tetemét megtalálták a hatóságok - mondta a Reuters forrása. Azokat a szombati híreket, miszerint Cecil egy testvérét, Jerikót is megölték volna, a Cecil falkáját nyomon követő szakértők ugyanakkor cáfolták. A kutatócsoport egy tagja, Brent Stapelkamp a Reutersnek azt mondta, az állat a GPS-nyomkövetője által leadott jelek alapján életben van és jól van. Az utóbbi napokban világszerte felháborodást keltett, hogy egy amerikai fogorvos, Mark Palmer végzett a Hwangei Nemzeti Park büszkeségének számító Cecillel, miután helyi segítőivel kicsalta az állatot a park területéről. Zimbabwe korábban bejelentette, kérni fogja a tettes kiadatását. Az AP amerikai hírügynökség által megszólaltatott jogi szakértők azt mondták, erre a két ország közti kiadatási egyezmény alapján elvben van lehetőség, de a kiadatási ügyekben általában inkább politikai, mintsem jogi megfontolások kerülnek előtérbe, márpedig az Egyesült Államok és Zimbabwe viszonya korántsem felhőtlen. Az is szerepet játszhat az eljárásban, hogy a zimbabwei börtönökben jelentések szerint igen rossz körülmények uralkodnak, így erre hivatkozva is megtagadhatják a lépést a washingtoni hatóságok.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.