Biztosra azért ne menjünk: az idősebbek továbbra is veszélyeztetett csoportba sorolhatók.
Kutatók szerint nagyon kicsi az újrafertőződés esélye

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos jelenségek közül több tisztázásra vár: az egyik legtöbbeket izgató kérdés, hogy vajon mennyi ideig tart a védettség azoknál, akik már átestek a betegségen? Ha a betegség elmúlt, akkor vajon a későbbiekben is újrafertőződhetnek-e?
A témában egy nagyszabású dán kutatás közöl viszonylag megnyugtató válaszokat. A kutatók ugyanis azt találták, hogy a védettség az esetek többségében legalább 6 hónapig tart. Vagyis: aki elkapta a kórt, az a gyógyulástól számított mintegy féléven át – nagy valószínűséggel – védett lesz a koronavírussal szemben.
A The Lancet orvosi folyóiratban publikált vizsgálat szerint az is kijelenthető, hogy az újrafertőződés esélye továbbra is igen alacsony jelenségnek számít. Az idősek esetében azonban más a helyzet: náluk, különösen a 65 évnél idősebbeknél, előfordulhat, hogy a páciens másodjára is beteg lesz a vírus miatt.
A 2020-ban gyűjtött adatok alapján a dán szakértők azt találták, hogy a megfertőződött páciensek esetében mintegy 80 %-os védelem alakult ki a betegség lefolyása után. Ez az érték azonban annál kisebbnek bizonyult, ahogy az életkorban felfelé haladtak:
a 65 évnél idősebbeknél csak 47 %-os védettséget mértek.
A Koppenhágai Egyetem bevonásával készült vizsgálat más megállapításokat is közöl: a 6 hónapig tartó védelem az eltelt idő alatt nem csökkent – azaz az 5. hónapban is ugyanakkora a védettség, mint az elsőben.
A kutatók ettől függetlenül azt javasolják, hogy a betegségen átesettek is oltassák be magukat, főleg, ha az idősebb korosztályból valók.
A vizsgálat megállapításait valamelyest gyengíti, hogy azok az első hullám idején lettek lejegyezve, így a különféle vírusvariánsokat nem vették figyelembe. Márpedig a legtöbb szakoldalon már arról írnak, hogy a brit variáció súlyosabb lefolyású.
A vizsgálathoz hozzátartozik az is, hogy bár a kutatók azt mondják, egy esetleges újrafertőződéskor nagy valószínűséggel csak enyhe tünetek jelentkeznek, sok szakértő ennek ellenkezőjét állítja: a második alkalommal a betegség nehezebb volt és több tünettel járt bizonyos pácienseknél.
(bl, hvg)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.