Kerryné, sok Heinz-ketchuppal

Nagy kő hullhatott le John Kerry szívéről, amikor végre mindenki számára egyértelműen kiderült, hogy nem fűzték gyöngéd szálak Alexandra Polier kisasszonyhoz. Felesége ugyanis még az előző férjének azt ígérte, kiheréli, ha meg találná csalni, s ehhez az elhatározásához állítólag később is ragaszkodott.

Ketten, de nem kettesben: kampánygyűlésen MiddletonbanReuters-felvételMint ebből a részletből is kiderül, a magánéletben Mrs. Kerry igencsak tűzrőlpattant, délies temperamentumú teremtés, amit talán az is magyaráz, hogy Mozambikban élő portugál családban született. Alex Polier azonban nem Kerryvel, hanem csak kampányának pénzügyi igazgatójával ápolt bizalmas viszonyt, így a demokrata elnökjelölt erkölcse ország-világ és felesége előtt is tisztázódott.

Az amerikai történelemben nem először fordul elő, hogy politikus dúsgazdag özvegyet vesz el, majd megpályázza az elnökséget. Hogy tovább ne menjünk, így volt ezzel már a legelső elnök, George Washington is, akinek felesége, Martha Dandridge Curtis asszony mai értelemben milliárdos volt: virginiai ültetvénye nemhogy a felső tízezer, de a legfelső néhány száz tagjává emelte. Csaknem milliárdos lett volna John F. Kennedy is, de sosem vehette át a családi örökséget: szülei túlélték őt. A Forbes magazin leggazdagabb amerikai elnököket felsoroló tízes listájának utolsó helyén George W. Bush áll, aki még szintén nem vette át a tekintélyes családi vagyon kezelését, de a nyolcvanas évek végén a Texas Rangers baseballcsapatának eladásából 606 302 dolláros befektetéssel – és némi kapcsolati tőkével – 14,9 millióhoz jutott.

A demokrata elnökjelöltségre esélyes John Kerry massachusettsi szenátor hitvese 65 évvel ezelőtt Maria Teresa Thierstein Simoes-Ferreira néven látta meg a napvilágot. Gyermekkorát a maputói (a mozambiki fővárost akkor még Lourenco Marquesnek hívták) fehér kolónia kiváltságos köreiben töltötte, majd dél-afrikai és svájci magánegyetemekre járt. Fiatal lányként buzgó katolikus és az apartheid meggyőződéses ellenzője volt. Öt nyelven beszélt, s épp tolmácsnak tanult Genfben, amikor összeismerkedett egy John Heinz nevű amerikaival. A fiatalember annyit mondott neki: családja odahaza „levest főz”. Teresa csak jóval később tudta meg, hogy választottja egy valóságos ketchupbirodalom örököse, és nevét minden 3 évesnél idősebb amerikai ismeri. A lány New Yorkba, az ENSZ-hez ment dolgozni, 1966-ban házasodtak össze.

John Heinz Pennsylvania küldötteként később republikánus szenátor, s felesége természetesen bejegyzett republikánus szavazó – azaz gyakorlatilag párttag – lett. 1990 tavaszán a Föld napja egyik rendezvényén, a Capitolium lépcsőjén mutatta be Teresának egyik demokrata kollégáját, akivel a környezetvédelem kérdésében jórészt azonos álláspontot képviseltek. John Kerry akkor már két éve ismét független ember volt. (A szintén dúsgazdag családból való Julia Thornnal 1982 óta nem éltek együtt, a válást 1988-ban mondták ki. Két lányukat Kerry nevelte. Julia azóta ismét férjhez ment, felülkerekedett az emésztő depresszión, és lelkesen támogatja első férje elnöki ambícióit.) A magára maradt szenátor nőügyei a 90-es évek elején a pletykalapokba is bekerültek, többek között Morgan Fairchild színésznővel volt viszonya.

A Heinz házaspár 25 éves házasságából három fiúgyermek született. Az idillnek azonban 1991-ben véget vetett a szenátor halálos repülőgép-balesete. Özvegyét megpróbálták rábeszélni, hogy szálljon harcba a megüresedett szenátori székért, de Teresa inkább a kétmilliárd dolláros családi alapítványok igazgatását vette át. A Howard Heinz Alapítvány és a Heinz Család Jótékonysági Alap fő tevékenységi körébe tartozik egyebek között a környezetvédelem, az oktatás, a gyermekek védelme, a nők és a művészetek támogatása. Teresát tíz egyetem avatta díszdoktorrá, és tavaly az Albert Schweitzer Emberiességi Aranyéremmel is kitüntették. Magánvagyona az örökség révén 500–600 millió dollár. A Time magazin meg is jegyezte, hogy miközben férje George W. Bush gazdagoknak kedvező gazdaságpolitikája ellen agitál, ő ketchup-piros és fehér magánrepülőjén járja az országot. A sugárhajtású gép farkán a Heinz-cégnek az angolszász világban legendás, 57-es jelzésű szószára utaló szám ragyog.

John Kerry és Teresa Heinz 1992-ben a változatosság kedvéért egy környezetvédelmi világeseményen, a riói Föld-csúcson futott össze. Egy évvel később kezdtek rendszeresen találkozni, és 1995-ben az asszony házának kertjében, az összesen öt felnőtt gyermek jelenlétében tartották esküvőjüket. Teresa azonban még évekig Heinzről mondta jelen időben fogalmazva: a férjem. Barátai szerint második házassága ellenére őt tekinti élete nagy szerelmének. A demokrata névjegyzékbe is csak azt követően iratkozott át, hogy nyilvánvalóak lettek Kerry elnöki ambíciói.

Teresa Heinz Kerry csendes szavú, szerény, de roppant energikus, tudatos és öntudatos asszony. Háta mögött a nagypolitikában eltöltött évtizedek gazdag élettapasztalatával és a Heinz-vagyonnal kiválóan eligazodik az amerikai elitben. Utálja a képmutatást, köntörfalazás nélkül elismeri, hogy a ráncok ellen Botox-injekciókkal küzd, és azt is elmesélte, hogy Kerry véletlenül éppen a vécén ülve hallotta, amint a tévé bemondta, ki győzött az iowai és a New Hampshire-i előválasztáson. Interjúiban arról szokott beszélni, hogy kezdetben nem lelkesedett a First Lady szerepért, de most már egyre többet gondol arra, mi mindent tehetne az emberekért Washingtonból. Amikor egy műsorban arról kérdezték, szerinte az első négy év alapján távoznia kell-e Bushnak a hatalomból, volt republikánushoz méltón, de újsütetű demokratához illő módon válaszolt: – Mindenképpen váltania kell. Ahelyett, hogy megmondja a polgároknak, ő mit akar, meg kellene hallgatnia, hogy amazok mit szeretnének.

Ha Kerryt elnökké választanák, Amerika vele együtt egy a mindenkori társadalmi státusának megfelelően viselkedő, de az egyéni érdekeinél jóval távolabb tekintő, a világ dolgaival nagyon is tisztában lévő asszonyt is a Fehér Házba küldene. Teresa Heinz Kerry – Hillary Clintonnal ellentétben – nem táplálna önálló politikai ambíciókat, de nem is lenne olyan passzív, mint amilyen most Laura Bush. Az biztos, hogy Kerryékkel Európát, illetve általában a külvilágot a Bush házaspárnál ezerszer jobban ismerő emberek kerülnének döntési helyzetbe – egy olyan pillanatban, amikor a világ lélegzet-visszafojtva figyel Amerikára.

Washington, 2004. február

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?