Jövő ősszel adnák át az orgonát

Több mint egy évtizede annak, hogy nem működik a marosvásárhelyi Vártemplom műemlék orgonája. A vártemplomi egyházközség több alkalommal is próbálta megjavíttatni, de túl nagy feladatnak bizonyult, így többfelé pályázott e célból. Jelenleg a helyzet biztató: több helyről is nagyobb összeggel támogatják a törekvést, hogy a hangszer ismét megszólalhasson.

A marosvásárhelyi VártemplomFerencz Levente felvételeA marosvásárhelyi vártemplom műemlék orgonája több mint egy évtizede néma. Az egyházközség többször is próbálkozott, hogy önerőből felújíttassa, de ez nagy tehernek tűnt: a gyülekezet egymagában nem tudott ilyen nagy munkát elvégeztetni. Csíky Csaba karnagy évek óta a vártemplom orgonájának javításáért szervezi a Vártemplomi zenés estek nevű zenei rendezvényeket, ezek közönsége adományokat ajánlhat fel a restaurálás költségeire. A segélyszerzést a tavasszal szervezett nagyszabású festményaukció indította be, amikor a presbitérium felkérte a marosvásárhelyi és Maros megyei képzőművészeket, tekintsék szívügyüknek, és alkotásaikkal támogassák az orgona javítását. Az akció meglepően jól sikerült: közel százmillió lejt sikerült összegyűjteni.

AKIK AZ ÜGY MELLÉ ÁLLTAK

Ötvös József, a Vártemplom esperese elmondta, az aukciós kiállítás után, amikor már volt egy bizonyos anyagi alapjuk, más irányban is nyitottak. Az Illyés Közalapítvány 200 ezer forintnak megfelelő dollárral, a MOL cég 1200 euróval támogatja a munkát. Csegzi Sándor alpolgármester, a vártemplomi gyülekezet főgondnoka a Krónikának elmondta, a presbitérium a Nemzeti Kulturális Alapprogramhoz is pályázatot nyújtott be: segítséget ígértek onnan is, akárcsak a Philip Morris cégtől és a Postabanktól. A városi önkormányzat 150 millió lejt hagyott jóvá e célra, a megyei önkormányzat szintén 150 millió lejjel támogatja az orgonajavítást. Ötvös úgy véli, az előzetes számítások szerint hozzávetőlegesen 800-900 millió lejre van szükség a javításhoz, de talán még többre is, mivel egy új pódiumot is kell építeni. Az orgona ugyanis lekerül a mostani helyéről, a karzatról: a templom első, gótikus részébe helyezik át, ahol eredetileg is állt egészen 1906-ig, ekkor – egy nagyobb restaurálás során – került mostani helyére. Ez kisebb vitát is eredményezett, akárcsak a templomban végzett régészeti ásatás, ahol az egykori kolostor nyomait próbálják feltárni a régészek. Soós Zoltán régész, a Maros Megyei Múzeum munkatársa, az ásatások vezetője szerint eddig egykori falmaradványokra, illetve egy gyereksírra bukkantak. Az esperes szerint a másfél méter magas pódium megépítése szempontjából is fontos az ásatás, látniuk kell, hogy nincsenek-e sírkamrák a templom legrégebbi része alatt. A pódium előtt négy lépcsőből álló helyet is kiképeznek a kórus számára. Az elképzelést, miszerint az orgona ne takarja el a gótikus ablakokat, és illeszkedjék is a környezetbe, grafikailag Kolumbán Árpád képzőművész ábrázolta.

ELKEZDTÉK A MUNKÁT

Az orgona belső szerkezetét már kiszerelték, és Székelyudvarhelyen, Papp Zoltán orgonajavító műhelyében el is kezdték a javítást. A külső részt, a bútorzatot ezután fogják szétszedni, a felújítást Mihály Ferenc szovátai restaurátor vállalta. Amikor elkezdődött az orgona tényleges javítása, munkálata, akkor derült ki, hogy eredetileg világoskék volt, aranyozott díszítéssel. A mostani sötétbarna festéket lemossák, így visszakapja eredeti színét.

A VÁROS ÉRDEKE

„Úgy érezzük, hogy a város mellénk állt, sokan támogatják törekvésünket – hangsúlyozta az esperes. – Ha sikerül megjavítani az orgonát, akkor koncerteket is tarthatunk a templomban, természetesen olyanokat, amelyek nem ellenkeznek az egyház szellemével. Az az álmunk, hogy jövő ősszel három-négy napos koncertsorozattal adjuk át a hangszert, és ünnepélyesen megnyithassunk egy hosszabb távú kulturális tevékenységet” – fejtette ki Ötvös József. Szalkay József megyei képviselő is hasonló véleményen van. Elmondta, kompromisszum árán sikerült a megyei önkormányzat 150 millió lejes támogatását megszavazni: a megyei önkormányzat a görög katolikus egyházat is anyagi támogatásban részesítette. „Erdély egyik legszebb orgonája megérdemli, hogy újból megszólaljon, hiszen nemcsak a reformátusok hallgatják majd, hanem remélhetőleg az egész város élni fog a lehetőséggel” – hangsúlyozta Szalkay. A marosvásárhelyi Vártemplom 1789-ben készült orgonája Johannes Prause brassói orgonaépítő egyik legszebb munkája. Mai ismeretek szerint a brassói szász mester 26 orgonát épített, amelyek közül ez a második legnagyobb. Az első a besztercei német evangélikus templomban van.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?