<p>Eddig ismeretlen fajok képviselőinek maradványai is lehetnek a világ legnagyobb dinoszaurusz-temetőjének leletei között, amelyet Kína keleti részén fedeztek fel.</p>
Ismeretlen fajok a legnagyobb dinoszaurusz-temetőben?
Hónapok óta folynak az ásatások Santung (Shandong) tartományban, Csucseng (Zhucheng) városa közelében, ahol egy 500 méter hosszú és 26 méter mély vízmosásban dinoszaurusz-csontok ezreit tárták fel. Az új lelőhely Santung tartomány azon részén található, ahol már számtalan hasonló fosszília került elő, s ahol 1964 óta két nagyszabású feltárást végeztek. A paleontológusok szerint a Kínai Tudományos Akadémiához a múlt héten Pekingbe küldött megkövesedett csontváz is egy új faj maradványa lehet.
A paleontológusoknak Csucsengben sikerült megtalálniuk az eddigi legnagyobb hadrosaurida, azaz "kacsacsőrű" dinoszaurusz maradványait. A hadrosauridák "becenevüket" azért kapták, mivel fejük hasonlít a modern kacsákéra. Egyes nemeknél a koponya elülső része lapos és széles csőrt formázva ideális volt a levelek és gallyak lecsipkedésére Ázsia, Európa és Észak-Amerika erdeiben. A száj hátsó része ezernyi fogat tartalmazott, melyek alkalmasak voltak a táplálék megőrlésére.
A fosszíliák között van az első Ázsiában fellelt ceratopsidae-lelet. A ceratopsidae a dinoszauruszok speciális csoportja, melynek valamennyi ismert faja, csőrrel, valamint szarvakkal és nyakfodorral rendelkező négy lábon járó növényevő volt.
A tudósok egyebek között ankylosaurus-, valamint tyrannosaurus-maradványokat is azonosítottak. Az ankylosaurusok a madármedencéjűek rendjébe tartozó, négy lábon járó, nagy termetű növényevő dinoszauruszok voltak, akár 10 méter hosszúra is megnőttek, s egész testüket csontlemezekből álló páncél borította, farkuk végén pedig egy védekezésre szolgáló csontbunkó volt. A Tyrannosaurus rex, azaz a "zsarnokgyík" pedig, minden idők egyik legnagyobb szárazföldi húsevője volt; legteljesebb példányát a chicagói Field Természetrajzi Múzeumban őrzik, amely testhossza 12,8 méter, súlya akár az 5-7 tonnát is elérhette. A leletek korát 70 millió évesre becsülik.
A paleontológusok meggyőződése szerint ilyen sok dinoszaurusz-maradvány felfedezése egy viszonylag kis területen adatokat szolgáltathat arra nézve, hogy miként pusztultak ki ezek az állatok sok millió évvel ezelőtt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.